Vermessune seinem Urlaub in Nordfriesland geschickt. Vielleicht ist dieses ja zur Nachahmung ge- eignet?' (www.vdv-online.de, 19-8-2019) Vraag voor DHC-ers? Bij foto van NL met NAP in brons: 'Kunt u mij misschien vertellen wat dit voor voorwerp is? Alvast bedankt voor de moeite. Met vriende lijke groeten, Ismaël Wind.' (Mail naar website stiching NAP) Koppeling datasets brengt onteigening WO II in kaart 'Tijdens de Tweede Wereldoorlog verkocht de Duitse bezetter panden waarvan de eigenaren veelal Joods waren. De administratie hiervan staat in de openbaar toegankelijke dataset van de Verkaufsbücher bij het Nationaal Archief. Gegevens van deze dataset zijn nu gekoppeld met data uit de basisregistratie adressen en gebouwen (BAG) van het Kadaster. Eerder werden gegevens uit de Verkaufsbücher gekoppeld aan Linked Open Data van www.joodsmonument.nl. Cijfers in beeld. De Verkaufsbücher is een minutieuze administratie van de Duitse be zetter uit de Tweede Wereldoorlog. Ze ver melden 7107 door de Nazi's inbeslaggenomen panden, bouwkavels, bos en heidegrond van hoofdzakelijk Joodse Nederlanders. En be vatten onder andere verkoopdata, namen en adressen van eigenaren en kopers. Door de koppeling van de dataset van de Verkaufs- bücher met data uit de BAG, worden de des tijds in beslag genomen objecten letterlijk op de kaart gezet. Dit maakt onder andere inzich telijk waar en op welke schaal in Nederland sprake was van onteigening. En worden even tuele relaties tussen eigenaren en kopers zicht baar; kocht men bijvoorbeeld huizen van buurtgenoten. Schaderegelingen. Een andere belangrijke meerwaarde van de koppeling van de datasets betreft de berekening van schaderegelingen. De gemeente Den Haag heeft onlangs 2,6 mil joen euro gereserveerd voor schadevergoedin gen aan Joodse slachtoffers die na de oorlog een aanslag kregen om alsnog hun erfpacht te betalen. Ook andere gemeenten zoals Rotter dam en Utrecht werken aan een schade regeling. Met een link tussen de adressen en eigenaren van geroofde panden uit de Verkaufsbücher en de gegevens uit de BAG over het aantal vierkante meters van het be treffende object, kunnen gemeenten een in schatting maken van het uit te keren bedrag. Meer lezen over dit data-experiment tussen het Kadaster en het Nationaal Archief? Ga naar https://data.labs.pdok.nl/stories/verkaufs- bucher/index.html.' (www.nationaalarchief.nl, 6 sept. 2019) 127 Duits werven van geodeten (www.vdv-online.de) NL en NAP in brons (foto Ismaël Wind) 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 37