Gemeentelijke grenspalen zijn niet verplicht en dus vrij uniek. In 2019 beleefde de trouwe Frederiek uit Nijkerk er één en moeder José maakte weer een mooie foto, nu nabij het Solletje in Uddel, dank! Ere-voorzitter Aardoom: 'Het idee om de Apeldoornse grens eigentijds te 'bepalen' stamt uit 1953. Primair was het de bedoeling langs wegen aan te geven waar de gemeente begon/eindigde, opdat daar duidelijk was in welke gemeente de weggebruiker zich bevond. Schokbeton leverde voor ƒ7.200 120 betonnen palen, die in de periode 1953-1956 werden ge plaatst; geleidelijk aan als ter plaatse er toch aan andere zaken werd gewerkt. In 1966 kwam er door grondruil met de gemeente Barneveld in het noordwesten (in de buurt van het Solletje) een grenswijziging tot stand en moesten er in die buurt toen nieuwe betonnen palen worden geplaatst. Onze collega ing. PJ. Ashouwer was, als hoofd van de Apeldoornse landmeetkundige afdeling van Gemeente werken, in 1953 en volgende jaren nadrukke lijk bij de nieuwe 'bepaling' van de gemeente grens betrokken. In dit verband heeft hij de historische grens van de Hoge Heerlijkheid (HH) Het Loo (1748) - de oorspronkelijke grens van Apeldoorn! - voor alle zekerheid opgezocht en nog bestaande - sedert eind 18de eeuw hardstenen - oude HH-grenspalen laten fotograferen; voor zover dat al niet was gedaan door de Apeldoornse geschiedschrijver - er is een straat naar hem vernoemd - R. Hardonk. Samen met Ashouwer, die de Apeldoornse grensbeschrijving en -markering tot een per soonlijk speerpunt had gemaakt, ben ik eind jaren 80 nog eens langs nog bestaande oude stenen HH-palen gegaan.' Senior Chris Westerveld knapte grenspalen van de gemeente Apeldoorn op en maakte er in 2013 een presentatie over: www.vereniging- oudapeldoorn.nl/downloads/presentatie-speur- tocht-naar-grenspalen.pdf. Apeldoorn heeft wel circa 100 km gemeentegrens; voor opknappen van de grenspalen gaf de gemeente geld voor betonverf en enkelen uit de Vereniging Oud Apeldoorn schonken tijd. Na Apeldoorn plaatsten ook de buurgemeenten Deventer en Diepeveen geschilderde betonnen grenspalen, en voor de duidelijkheid ook met het voorvoegsel 'gemeente'. Recent plaatste ook de Groningse fusiege meente Westerwolde (2018) ze, net zoals daar vóór de vorige fusiegemeente Bellingwolde (1968-2018) daar al deed, betonnen grenspalen met haar wapen, maar mankeert daarop het woord 'Gemeente'. (Adri den Boer) 128 Apeldoornse grenssteen-beleving Frederiek Breedijk bij een opgeknapte Apeldoornse gemeente-grenssteen in Uddel (foto José Broekhuizen) 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 38