Van de redactie Inhoud V;M 4 Profeten en pioniers van de maan- en kunstmaan-geodesie (vervolg) Kunstmanen (1945-1963) 94 Nederland (de NVG) als 'reddende engel' voor de FIG, 1980 - 1982 100 Het verhaal achter een provinciale peilmerksteen. 106 De landmetersloopbaan van Jannes Wolthuis 110 Historisch nieuws 117 Varia: rijksmuseumobjecten (7) 129 Varia: topografische stellingen uit 1926. 130 Varia: met landmetersbril op naar cartografie-expositie 130 Varia: geografische kunst 132 Reacties 133 Column: ook vrouwen in geo-canon? 136 SURVEYOR 93 Bij de diversiteit aan artikelen zit er één over wat wij dankzij de letters P.V. erop 'peilvlakstenen' wilden noemen, maar die Noord-Brabant zelf toch 'provincialen peilmerkstenen' noemde. Taal blijft mooi."Het inmeten van de kribbebakens kan nog worden uitgesteld...' Dat kwam bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) rond vroegere Kerstdagen in een brief te staan. W.J.H. IJzereef nam de zin in 1980 op in zijn (afscheids)boekje 'Wat er staat bij waterstaat' (1980, 20 pagina's). Hij citeerde ook de zin die de Voorlopige Centrale Karteringsraad voor de GBKN een minister liet uitspreken: 'Het niet meer uitsluitend voor eigen doeleinden vervaardigen van grootschalige basiskaarten zal zeker verminderen als het mogelijk is tot bepaalde vormen van samenwerking en regionaal overleg te komen.' De in deze zin ingebouwde dubbele ontkenning heeft tot gevolg dat precies het omgekeerde werd gezegd dan wat men bedoelde! En ministers kun je alles laten zeggen.Een ander voorbeeld daarvan? Minister Wil Albeda opende in 1980 een nieuw arbeidsbureau in Delft. 'Door verplaatsing van de meetkundige dienst van Rijkswaterstaat zijn er tenslotte enige honderden arbeidsplaatsen in de sector openbaar bestuur verdwenen'zo lieten ambtenaren hem zeggen. Het kwam in de Ned. Staatscourant en - bekritiseerd door redacteur A3 - in het MD-blad 1980-3. Albeda kreeg dat commentaar en schreef terug: 'Hoe kan nu zo'n fout gebeuren? Die gegevens komen uit de regio zelf en worden verstrekt door mensen, die als alle andere mensen niet onfeilbaar zijn' Ik stel het op prijs dat u mij hebt duidelijk gemaakt dat hier sprake is van een vergissing. Daarvoor bied ik bij deze aan u en alle mede werkers van de MD mijn oprechte verontschuldi gingen aan.Ook die brief haalde het MD-blad. Herhaald zij na deze aandacht een zin uit nummer 2019-1: Hopelijk geven private DHV-donateurs uit CIV dit nummer aan hun baas door of wordt men bedrijfsdonateur, net zoals Rijkswaterstaat dat graag is en blijft bij het 'natte' Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis. (Ook de bijdrage van Jannes Wolthuis bevat nog MD-historie!) Tot slot: webstektips zijn gezien de zoekmogelijk heden uit de tijd en komen niet meer voor op deze pagina! Kopijdata nog wel. Die voor nummer 2020-1 is 31 januari 2020. Prof.dr.ir. Leen Aardoom Dr.ir. Herman Quee Bart Jansen Jannes Wolthuis (f) en Edo Oostebrink Adri den Boer www.etsy.com 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 3