Varia: topografische stellingen uit 1926™ Varia: met landmetersbril op naar cartografie-expositie Teun Vink, geboren te Lekkerkerk, promo veerde op 15 december 1926 aan de Rijks universiteit Utrecht op De Lekstreek, een aardrijkskundige verkenning van een be woond Deltagebied. In de gedrukte versie staan achterin op pag. 433-435 ook 18 stel lingen, waaronder: V. De meening van Dr. A.A. Beekman, o.a. uitgesproken op blz. 43 van den Catalogus van kaarten, enz., van Holland tusschen Maas en IJ, Leiden 1921, dat de IJsel in de Middeleeuwen na het maken der perceel scheidingen een verandering van loop zou kunnen hebben ondergaan, welke meening vooral berust op de gelijke richting der slooten beneden Kortenoord volgens de Topographische kaart, vindt niet alleen geen steun in de aardrijkskundigen toe stand, maar wordt ook weersproken door de Rivierkaart. IX. Onze Topographische kaarten, vooral ook de kaart 1:25.000, voldoen voor de Lekstreek niet aan den eisch van nauw keurigheid, die aan eersterangskaartwerk gesteld moet worden. Adri den Boer P.S. De sloten in de Nieuwerkerkse Esse- polder en aan de overzijde van de Holland- sche IJssel in de Ouderkerkse Nessepolder liggen nog steeds nagenoeg in elkaars ver lengde. Van 29 juni tot en met 22 september 2019 was er in het Paleis op der Dam de door koning Willem-Alexander geopende expositie 'Het Universum van Amsterdam - Schatten uit de Gouden Eeuw van de cartografie'. Hij was aan gekondigd in DHC 2019-2. Met landmetersbril op sprongen er drie geëxposeerde details uit, onderdelen die elders niet zijn besproken! De mooiste was een schilderij met een daar be noemde Hollandse Cirkel: iemand van de Herengracht had die voor zijn status nodig! Tekening Het eerste object lag in een vitrine en was een tekening van maar 76 x 76 mm van Salomon of Dirck de Bray, 1650-1675 van 'Mensen en twee honden in een boekwinkel'. Niet bij de 130 Salomon of Dirck de Bray, 'Mensen en twee honden in een boekwinkel' 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 40