objectgegevens op internet, maar wel in de expositie en in de catalogus stond erbij 'op de bovenste plank globes en twee meetkundige instrumenten: een armillarium en een graad- stok'. Het eerste is een hemelbol voorzien van metalen ringen die de belangrijkste cirkels van de hemel voorstellen. Schilderij Het tweede object hing boven vitrines en was een in onze kring nog onbekend olieverf schilderij, geleend van Amsterdam Museum. Het was een portret van Barend van Lin, in 1671 geschilderd door Michiel van Musscher, afgebeeld in zijn studeerkamer aan de Heren gracht. (Elders op internet vond ik nog dat ook zijn afgebeeld zijn jongere broer en zijn toe komstige zwager.) Het nu verdwenen bijschrift op de expositie over Van Lin: 'In zijn kamerjas presenteerde hij zich als een geleerde heer, met al zijn astronomische instrumenten: een tellurium, astrolabium, kwadrant en een Hollandse Cirkel. Achter op tafel ook nog een globe.' De fraaie catalogus zegt korter dat de Amsterdammer zijn wetenschappelijke inte resse benadrukt door zich te omringen met 'astronomische meetinstrumenten'. Kaart van zonsverduistering 1715 Op de expositie ging een tekst vlakbij genoemd schilderij over de latere jonge landmeter, carto graaf en astronoom Nicolaas Cruiquius (1678 1754). Hij berekende voor dijkgraaf en hoog heemraden van Delfland de zonsverduistering van 3 mei 1715. 'Hij rekende alleen vanaf de verkeerde lengtegraad en zijn kaart klopte dus niet', aldus de toelichting daar. Die Europese kaart prijkte daar ook en wel als KNAG-bruik- leen, maar die viel minder op. Ene Henk Nieuwenhuis schreef trouwens een artikel over de eclips van 1715 in Nederland: 'De raadsel achtige zonsverduistering van 3 mei 1715.' Het is te raadplegen via www.zonsverduistering.nl/ eclips1715.html, maar niet voor Delfland en Cruiquius. Slot In de fraaie catalogus 'Het universum van Amsterdam' schreef koning Willem-Alexander het voorwoord. Keurig en ook met 'cartografie met een c'. Maar ik geloof er niks van dat WA zelf ondertekende als 'Zijne Majesteit de Koning'. Adri den Boer ...en bovenste plank daarvan met globes en twee meetkundige instrumenten: een armillarium en een graadstok (www.rijksmuseum.nl) Onderdeel van schilderij van Amsterdammer Barend van Lin door Michiel van Musscher, 1671, met rechtsonderaan landmeetkundige instrumenten (foto Adri den Boer) 2019-3 De Hollandse Cirkel 131

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 41