Reacties 2019-2 (p. 83: Vakhistorie in Geo-Info [2019-2], Tonnie Peters met in Bedrijfsmuseum Kadaster herplaatste gedenkwand) Een foto in DHC 2019-2 bracht me weer terug bij het Langste Kaartproject uit 2003. (De Langste Kaart van Nederland, of de Langste Kaart ter Wereld? Idee: H.T. Uitermark, Kadaster Software: MapInfo Professional en ESRI ArcView Druk: Veluwse Vlaggen Industrie, Apeldoorn) De lijn die ik trok tussen twee grensstenen in Cadzand resp. Nieuweschans ging praktisch exact door de hoeve met de naam Nulla Dies Sine Linea, 'Geen dag zonder lijn', gelegen in de gemeente Dronten. Bij de huidige versie van de top-kaart (2018) is de naam verdwenen, zodat ik de versie van 2003 bijgeplakt heb (Topotijdreis!). De rode lijn is de as van de Langste Kaart. Een bijzondere toevalligheid. Harry Uitermark 2019-2 (p. 81: "Amersfoort tijdens Koningsdag het middelpunt van Nederland", historisch nieuws van www. kadaster. nl) Aangezien ik een aantal jaartjes bij de Rijksdriehoeksmeting heb gewerkt ben ik uiteraard zeer alert als er een verhaaltje ver schijnt over de RD. Zo ook nu. Het gaat mij in dit geval om het korte stukje uit het "Historisch nieuws" over "Amers foort tijdens Koningsdag het middelpunt van Nederland", overgenomen van www. kadaster.nl. Het middelpunt, oftewel de oor sprong van het huidige landelijke coördina tenstelsel, is inderdaad het punt op de toren van Amersfoort en om precies te zijn is dat de stang onder de windvaan zoals deze in 1895 is vastgelegd door lokale metingen en gekoppeld aan het volledig nieuwe hoofd- driehoeksnet, de Rijksdriehoeksmeting. Dat netwerk is pas tussen 1885 en 1904 gemeten onder leiding van ir. Schols, omdat het drie- hoeksnet van Krayenhoff te onnauwkeurig bleek te zijn. De Rijksdriehoeksmeting (het voornoemde hoofddriehoeksnet) is totaal wat anders dan het driehoeksnet dat door Krayenhoff is gemeten tussen 1802 en 1811. Het middelpunt van deze zogenaamde Bon- ne-projectie ligt ergens in de buurt van Chaam (N-B). De coördinaten van de hoek punten van zijn driehoeksnet (zie: "Précis Historique") zijn berekend volgens de me thode van Bonne: met als rechthoekige as sen de meridiaan van Amsterdam (over de Westerkerk), de Y-as en de loodlijn erop in het snijpunt met de parallel van 51° 30', de X-as. Omgerekend naar RD is dat ongeveer X:120025 en Y:390182. Het kadastrale nulpunt is dus van 1895, niet van 1832, en ligt ook op een heel andere plek. En mijn laatste opmerking is, dat het drie- hoeksnet van Krayenhoff de basis is ge weest voor de eerste topografische kaart van Nederland en niet die van de Kadastrale kaart. Het latere zogenaamde 2e orde-net, dat weer een verdichting was van het hoofd- driehoeksnet, was uiteindelijk bedoeld voor het Kadaster en is gemeten tussen 1898 en 1928 onder leiding van de ir. A.W.E. Kwist- hout. Gé Lobé 133 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 43