Caert-Thresoor 2019-2 50ste Archeologische Kroniek ZH De dikke (60 pag. A4) uitgave 2019-2 van het tijdschrift Caert-Thresoor (tweetalig vanwege het meegeven bij ICHC in juli in Amsterdam) bevat onder meer de volgende bijdragen: Enkele nieuwe ideeën over de ontstaanscontext van Jacob van Deventers stadsplattegronden, door Bram Vannieuwenhuyze; De eerste staat van Claes Jansz. Visschers Amstelodamum, Celebre Emporium Forma Plana nader beschouwd, door Gijs Boink; De droogmaking en inrichting van de Haarlemmermeer vóór en na 1852, door Paul van den Brink John Steegh; AdamLink. Historische collecties van Amsterdam verbonden, door Petra Dreiskamper. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van Tresoar, Fries Historisch en Letterkundig Centrum te Leeuwarden. Algemene informatie: www.caert.thresoor.nl. De redactie plaatst de inmiddels verschenen afleveringen met een vertraging van drie jaar op de eigen website. Bij het Erfgoedhuis Zuid-Holland verscheen de 50ste Archeologische Kroniek met de belangrijkste opgravingen van 2018. In de mooie uitgave staan weer veel jalons, soms een instrument en bar veel kaarten. Bijvoorbeeld voor een boerderij uit Lansingerland een detail uit de kaart van de Drooggemaakte Polders van de Ambachten Bleiswijk en Hillegersberg uit 1782 van de landmeter P. Ketelaar uit Raamsdonk. 'De kadastrale minuut 1832 gecombineerd met de opgravingsplattegrond. Handmatig is met de kaarten geschoven, omdat het georefereren van de kadastrale minuut lastig bleek. De hoeken van de kadastrale percelen zijn nu echter niet meer 90 graden waar ze dat wel zouden moeten zijn', aldus een ander plaatje over dezelfde boerderij, waar een tunnel voor de A16 komt of al is. In Alphen a/d Rijn werden resten van een boerderij onderzocht: 'Op het kadastrale minuutplan van 1811-1832 is de boerderij wél te zien. Het muurwerk en de sloten komen echter niet helemaal overeen met de gebouwen op de minuut, maar dat zal toe te schrijven zijn aan het omzetten van de kaart naar de huidige digitale bestanden. Vooral de twee schuren aan de noordkant lijken flink af te wijken.' (Adri den Boer) 135 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 45