Column: ook vrouwen in geo-canon? Minister Ingrid van Engelshoven voor Onderwijs en Cultuur benoemde in 2019 een commissie die de slechts tien jaar oude canon van de (vaderlandse) geschiedenis moest gaan evalueren. (Voorzitter is de Amerikaan James Kennedy uit Amersfoort, een prof met een verzameling oude landkaarten!) Dat de nationale lijst met vijftig vensters wordt geëvalueerd is niet gek. Het meegeven van opdrachten als een grotere plaats voor nog meer schaamtes of nog meer vrouwen erin kan wel leiden tot óf vergroting van het aantal vensters óf de geschiedenis naar haar overheidshand zetten. Ik hoef voor het eerste maar te herinneren aan het boek '1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis' van Els Kloek. Mocht men bij 50 vensters blijven, komt dankzij Kennedy dat venster van de Atlas Maior van de man Joan Blaeu toch vast niet in gevaar! Bovenal: vrouwen waren ooit minder prominent aanwezig. En er zaten al wel wat vrouwen in de eerste canon, tot Annie M.G. Schmidt toe! Voor beperktere terreinen dan de natiestaat volgden er vele canons! Een geluksgerichte geo- canon is er toch nog niet en hoeft dus ook nog niet te worden geëvalueerd. De vakverbanden kennend zou men anders de grootste moeite hebben gehad met de beperking tot (ook) 50 vensters. Op www.hollandsecirkel.nl staan wel twee kronieken: landmeetkunde en fotogram- metrie. Nog helemaal zonder vrouwen, terwijl het aantal kroniekvensters legio is. Geo-Info hield pas een geruststellende enquête, waaraan 111 leden meededen: 94,6% daarvan was man en 5,4% was vrouw. (In mijn redactioneel in Geo-Info 2017-5 schatte ik het aantal vrouwelijke GIN-leden op 'circa 4%', maar zij zijn eerder zo lief om een enquête in te vullen. Dankzij internet kun je tegenwoordig goedkoop naar buitenlandse vergelijkingen zoeken. Op https://www.facebook.com/trust.me.iam.surveyor/ is veel te vinden over vrouwelijke landmeters. Volstaan wordt met twee voorbeelden. Iedereen kan verder zelf kijken, aanbevolen! 'Trust me I am a Surveyor With Anna Fadeeva' is de eerste foto. Een selectie commentaren? Haroon Kareem But you are looking just like model or actress Ls Sufyan Hyder Ahh I'm jealous I want all of those instruments Bappa Mondal Raghu but all are old Van de tweede foto 'Trust me I am a surveyor. Open your both eyes' leek één commentaar voldoende! Brett Hobbs She got a wedding ring and scuffed up elbows. she's married to a surveyor! Waarom dat wel moet met die versleten ellebogen is de lezers van dit blad vast bekend. Ook internationaal zal dus geen 50% van de geo-canon vrouwelijk zijn. Een Canadese website geeft wel de 'first female president' van de Association of Ontario Land Surveyors. (In Geo-Info is er door mij tijdig voor haar ALV, maar vast tevergeefs, herinnerd aan zo'n mogelijkheid voor GIN!) Let op de ketting met een operationele driepoot én een heus instrument daar°p! Adri den Boer 136 2019-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2019 | | pagina 46