Een nieuwe poging van Krayenhoff om een driehoeksnet te meten (3) Nu ter plaatse, vanaf de Lepelstraat door de rechterdeur van het westelijk kerkportaal binnenkomend en vrijwel rechtdoor lopend, ligt middelkerk 464 in de tweede rij graven, het vijfde links naast de eerste rondom vrij staande pilaar rechts. Daar werd landmeter Andries van der Walle op 8 september 1671 begraven; sinds jaar en dag staan hier ten gerieve van kerkgangers en/ of muziekliefhebbers stoelen of banken. Voor ook historisch-geodetisch geïnteresseerde be zoekers is dit wellicht een plekje om naar te zoeken. Jan Stehouwer In een vorige aflevering (DHC 2019-1) heb ik Krayenhoff zelf kunnen citeren uit zijn brief aan Von Zach van eind 1803, zoals die is afge drukt in de Konst- en Letter-Bode van 10 april 1804. Schrijft hij aan het begin van zijn brief nog (blz. 227) dat hij voor de "bekwame Standlinie" die hij nog zou moeten meten, "voor als nog geene geschikte plaats had uit gekozen", op blz. 234 staat: "het meten der Grondlinie, waar van hier boven gesproken, en waar toe reeds eene zeer geschikte plaats in het Noordelijk gedeelte van het Departement Friesland is uitgekozen, te weten in het zoo genaamde Oude Bild van St. Jacobi af tot L. Vrouwe Parochie toe; zynde een afstand van ongeveer 5000 tooisen1; kunnende daad- lyk deze grondlinie op de daar aan evenwydig gelegene torens van Franeker en Leeuwarden overgebracht worden". Die beide punten ko men overigens niet voor op het bijbehorende kaartje van die brief, dat ging niet verder dan Staveren en Lemmer (zie DHC 2019-1, blz. 23), en in het definitieve driehoeksnet komt deze zijde ook niet voor, maar wel de zijde Harlin- gen-Leeuwarden. Het valt op, dat hij kennelijk nog geen precies plan voor zijn driehoeksnet klaar had liggen. Hij moest geregeld zijn plannen aanpassen. En dat zal de kwaliteit van zijn driehoeksnet zeker ten goede gekomen zijn. Want pas als je zelf ter plaatse aanwezig bent, kun je zien wat de meest geschikte hoekpunten zijn. Driehoeksmetingen slechts een bijbaan Bovendien had Krayenhoff nog meer werk zaamheden te verrichten, zowel uit hoofde van zijn militaire functie als vanuit zijn functie bij de Waterstaat. Zo werd "de Administratie van den Waterstaat" gereorganiseerd, "bij welke Een kerkbank in 1919 met de uiterst rechtse achterzitplaats aangeschoven bij de oostelijke korte zijde van zerk Middelkerk 464. Detail "Het juichende orgel" 1 Een Toise [=Vadem] 6 pieds [=voeten] 6 x 12 pouces [=duim] 6 x 12 x 12 lignes [=lijnen of strepen] 1,9490 meter. Van Kerkwijk, blz. 207, bij de Franse maten persoonlijke aantekeningen van J.A. van der Linden van de Topografische Dienst 2020-1 De Hollandse Cirkel 11

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 13