het Nationaal Archief in Den Haag blijkt bij de "Berekening van de Geographische ligging van Holland" uit de metingen van Krayenhoff, dat inderdaad bij zijn punt 43 de bovenkant van de steen geschetst te zien is, met daarop: "SIGNAL N° I. 1805".11 Het punt was al in het terrein aangegeven in 1803, en zoals hiervóór al is genoemd, had Krayenhoff door zijn andere opgedragen taken in 1804 geen tijd om aan zijn driehoeksnet verder te werken. Waar om dat punt door Krayenhoff Signal Imbosch is genoemd is mij niet duidelijk, omdat de Imboschberg wel 2 km noordelijker is gelegen, zoals nog net te zien is op bijgaande afbeel ding, en het bosgebied en de buurtschap die daar weer ten noorden van liggen ook hele maal de naam Imbosch heeft. Het Signaal op kaart nr. 24 van De Man, ten westen van Het Loo, blijkt, na vergelijking met een topografi- sche kaart op schaal 1:25.000, inderdaad over een te komen met het Observatorium Veluwe van Krayenhoff, wat de opmerking van Zand vliet bewijst. Tot nu toe heb ik nog geen af beelding kunnen vinden van de door Krayen- hoff opgerichte signalen. Als iemand er wel afbeeldingen van kent, dan hoor ik dat graag! Beschrijving van de Signalen door Krayenhoff zelf Ik zal het daarom nu moeten doen met de in formatie die hij daar zelf in 1813 over geschre ven heeft in zijn "Verzameling van Hydrogra- phische en Topographische Waarnemingen in Holland". Aan dit boekwerk, waarin het vooral gaat over zijn waterpassingen, heeft hij toege voegd een "TWEEDE GEDEELTE. DRIE HOEKS-METINGEN IN HOLLAND". Hierin gaat hij op blz. 34 t/m 36 onder de kop AAN MERKINGEN in op de gebruikte punten, en bij het tweede punt lezen we: "dat men zich van twee soorten Signalen bediend heeft; van enkele bestaande uit eenen mast, waaraan boven een horizontaal kruis was vastgemaakt met manden of korven aan elken arm aange stoken en door nog eene mande boven en be neden opgesloten. Van deze soort heeft men 14 Uitsnede uit de strookkaart IJssellinie blad 28, uitgave van het Topographisch Bureau Uitsnede uit kaart nr. 24 van De Man, met rechts het Loo, en bijna linksboven de plaats van het signaal. 11 Nationaal Archief, NL-HaNA 2.13.46 inv. nr. 208 Registers houdende de berekening van de Standplaatsen der triangulatie in Holland 1803-1811. Standplaatsen 43 en 47, en inv. nr. 210 Register houdende berekeningen van de geografische ligging van Holland 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 16