dit punt "m" voor als "Steenenpaal" van het "Observatorium van de Generaal Kraaien hof".12 Ook in de latere driehoeksnetten van Stamkart, die het punt hersteld heeft, en in het net van de Rijksdriehoeksmeting is dit punt gebruikt. Deze bovenstaande tekst over de signalen stond al maanden in de tekst van deze afleve ring zoals ik die klaar had liggen, maar die gelukkig door een ruim aanbod aan kopij toen niet kon worden geplaatst. Recent heb ik van Frans Scholten aanvullende informatie uit het Nationaal Archief (zie de bij noot 11 genoemde plaatsen) ontvangen. Hierdoor kan ik nu van het Signaal Imbosch en het Observatorium bij het Loo en het signaal aanvullende gegevens geven. Boven de beschrijving van de stand plaats Imbosch staat een situatietekening met daarop de punten waarnaar de richtingen ge meten zijn. De beschrijving is: "Drie en Veer tigste Standplaats. Signaal Imbosch. Den 16' Julij 1805. De waarnemingen Zijn gedaan ge weest op de plaats A aan den voet van een pyramiedsch driehoekig Signaal, opgericht op de kruin van een Kleine Zandigen Heuvel in de omstreken van een Bosch genaamd Imbosch (Beijenbosch). De top van het Signaal nijg- de zich naar het westen 1,333 voeten over, wij hebben deszelfs punt van projectie in den grond tot Centrum der Standplaats genomen, en deze overnijging is nimmer onze aandacht ontgaan in het Observeren van dit Signaal van de omliggende standplaatsen. De Cirkel was geplaatst op 16 voeten beneden het mirespunt (dat is het richtpunt [JS]), men had in het Cen trum dezes Standplaats een hardsteen in den grond gegraven dragende de inscriptie zoo als de overige signalen, doch de duin, sedert dien verplaatst zijnde, uit hoofde van de ligtheid van het Zand waaruit zij was zamengesteld, zoo is de steen ontbloot en omver gegooid en bevindt zich niet meer in het Centrum van het eertijds Signaal De tekst geeft dus aan, dat de hardstenen paal was geplaatst in de projectie van het richtpunt, en dat deze plaats als centrum C is genomen, maar dat de richtingsmetingen hebben plaats gevonden in een punt A aan de voet van het signaal. Zoals op de schets is te zien was de afstand AC 14,416 voeten, en is de hoek vanuit A tussen het centrum en Nijmegen vermeld. Op de volgende bladzijden van het register zijn de richtingen herleid tot het centrum C. Ook van het Observatorium Veluwe is nu veel meer informatie bekend. Ook van dit punt neem ik die tekst weer over: "Zeven en Veer tigste Standplaats. Het Observatorium bij het Loo op de Veluwe. Den 7. 8. 10. 13. 16. 17. 20. en 21 Junij 1805. Uit gebrek van een toren of ander geschikt voorwerp om de driehoeks Schakels over de Veluwe te vervolgen, heeft men genoodzaakt geweest Hunne toevlugt te nemen tot het construeren van Stelling Obser vatorium waarvan men de beschrijving nader zal doenDe waarnemingen zijn gedaan ge weest op verschillende verdiepingen van het getimmerte, 25 voeten beneden het mirespunt gezien van Harderwijk, 9 voet onder het zelfde punt gezien van Kampen, Zutphen, op den Lemelerberg en den Imbosch en te Rheenen en eindelijk 45 voeten boven het gezegde punt ge zien van Amersfoort, wanneer de Kruisdraden der kijkers inclineerde heeft men de voet van het Signaal gepointeerd. De ongestadigheid 16 Ühiii /vlK'AiTn LV nK.' 'jw S'07. I flCfjf r -14,415VOTtïJ? Schets van de in punt 43, Signaal Imbosch, gemeten richtingen 12 Zie "Kadastrale Atlas Gelderland 1832. Apeldoorn". In het boekje met de tekst en Kadastrale gegevens, op pp. 26 en 27. 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 18