genoten al verstoord en bovendien dreigen militaire GPS'en te worden gemanipuleerd door vijandige hackers.' (De Telegraaf, 3 oktober 2019) Weleer koersveranderingen meten... 'De enige manier om te weten wanneer je van koers moest veranderen was door dit in te schatten met behulp van tijdens de reis verza melde informatie. Zoals de snelheid van een schip gemeten met een zandloper en een log, de breedtepositie op aarde gemeten met een sextant, octant, astrolabium of jakobsstaf, de koersrichting gemeten met een kompas, en de tijd gemeten met een zandloper. Dit alles te kende je op in het logboek van het schip en zette je uit op een kaart. Feitelijk was je positie een grote gok met veel onzekerheden.' (Uit artikel 'Op zoek naar de Aagtekerke' over in 1727 vergaan spiegelretourschip in: Tijd schrift van de RCE, 2019-4, p. 5) Het sextant en de octant bestonden in 1727 nog niet.(red. DHC). De landmeter vertegenwoordigt de geometrie in een voorstelling met de zeven 'vrije kun sten' plus de bouwkunst, de beeldhouwkunst en de schilderkunst, allemaal ondergeschikt aan de Temperantia of Matigheid (inclusief het meten). De satirische prent is gedrukt in 1560 in Antwerpen. Bijna alle beroepsbeoefenaars doen verkeerd wat ze zouden moeten doen. Rechtsboven in de prent de hoogte van een zuil meten met een passer, bijvoorbeeld. Het winkelkruis vlak daarbij wordt precies ver keerd-om weergegeven, de landmeter lijkt het te gebruiken als een jacobsstaf! (Sieb Dijkstra) 200jaar Noordhollandsch Kanaal .was aanleiding voor een reizende tentoon stelling. Van de drie steden waar de expositie werd opgesteld bekeek ik hem in 2019 in Purmerend. Kaarten speelden een grote rol. Mij viel van 'Rijkswaterstaat voor 1850' inv. nr. 530 op (1:2000): 'Situatie der leggende schepen in het Noord-Hollandsch Kanaal van af de Koopvaarderssluis te Nieuwediep op den 12den 13den Februarij 1848' van opzichter J.S. Bretz. Liet die dienst later bij het foto- grammetrisch karteren van wegbeheerkaarten alle auto's (en boerentrekkers) weg, hier wer den de exact 100 schepen in de kanaalfile voor de sluis wel afgebeeld. Tabellen gaven er meer informatie over en ze verschilden in grootten en typen. Echte vastgoedinformatie stond er ook op: 'Deze 12 meerpalen geheid in 1847'. Het Noordzeekanaal zou de in vijf jaar tijd gegraven, meest aangepaste, 80 km Noord- hollandsch Kanaal snel vervangen. (Adri den Boer) Gemeentegrenzen Kromme Rijngebied In nummer 2019-4 van het tijdschrift Het Kromme-Rijngebied verscheen van Kees Floor: 'Bepaling van de gemeentegrenzen in het Kromme Rijngebied' (p. 1-5). (www. tussenrijnenlek.nl) HisGIS 1832 Zuid-Holland Kustzone Het Napoleontisch kadaster is het afgelopen jaar gedigitaliseerd voor de kustzone van Zuid-Holland: dat is ruwweg het gebied tussen Rotterdam en Noordwijk, met inbegrip van de steden Leiden, Den Haag, Delft, Vlaardingen De Matigheid van Pieter Bruegel uit 1560 .kende onze kring nog niet zo, maar DHC werd benaderd met een instrumen- tenvraag erover! 20 Philips Galle naar Pieter Bruegel de oude, Temperantia (Matigheid), Antwerpen 1560 (www.bing. com) 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 22