Van een ook donkerblauwe NVG-stropdas mocht ik slechts lézen over de presentatie op hun ALV en de prijs van ƒ27,55 in NGT Geo- desia 2001-12 en van Snelliusdassen zelfs dat niet. Herman Quee had ze natuurlijk nog en fotografeerde ze in de juiste volgorde! Links prijkt een blauwe Snellius-ledendas en centraal de grijze Snellius-bestuursdas. Echter meldt Henri Aalders: 'Met de opheffing van Snellius is een uitverkoop geweest van Snelliusdassen: groen, oranje en ook de grijze was beschikbaar voor iedereen; dus de grijze stropdas die oor spronkelijk alleen voor bestuursleden was, is nu ook bij niet-bestuursleden terecht gekomen. Ik weet alleen niet hoeveel niet-bestuursleden er één hebben!' Siebe Stellingwerf Beintema had daarboven dassen van The Hydrographic Society. Dank. Voor het volgende DHC-nummer zijn kleuren foto's van andere Nederlandse vak-stropdassen welkom, ook van bedrijven! (Adri den Boer) Landmeter met kansloze krabbelaar In 1750 dient Cornelis Velsen, als klerk in dienst van de secretarie van de Staten, een aan vraag in. Hij is opgeleid als landmeter en werkt vele jaren voor het hoogheemraadschap van Rijnland. Dat leent hem uit aan de Staten commissie voor 's lands rivieren, zeg maar de voorloper van Rijkswaterstaat. Hier ontwikkelt hij zich tot een gezaghebbende expert in het voorkomen van overstromingen. In 1749 publi ceert hij een 'Rivierkundige verhandeling' waarin hij adviseert de rivieren uit te diepen en de stroom te reguleren met kribben. En nu komt hij met een praktische vinding: een 'krabbelaar', een soort baggerschip. Met een lier achterop het vaartuig wordt een hekwerk met pennen over de rivierbodem gesleept. De stroming voert het loskomende slib mee, zodat de rivier dieper wordt. Hij stuurt nog een prachtige tekening na en wacht ongetwijfeld gespannen af hoe zijn idee wordt ontvangen. Maar het blijft stil. Achterop het dossier in het 23 ...van NVG en L.G. Snellius, (foto plus van The Hydrographic Society (foto Siebe Stellingwerf Beintema) Herman Quee) 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 25