huysen de opdracht een gedetailleerde kaart van de Slaperdijk te maken. 'De kaart werd in 1705 gepubliceerd. Dit was mogelijk de aan leiding voor de bestelling van het glas door het waterschap', aldus het persbericht over de expositie! (www.museumveenendaal.nl) Weer een Kanaalwegplaatje Kanaalweg in Delft, ca. 1905 met Geodesie- en Electrotechniekgebouwen van de Poly technische School. De geodetische oorsprong van de huidige parkeerplaats voor het laatste pand is al genoeg beschreven. (Chris Nelis/Adri den Boer) Poolshoogte voor Deventer 1852 Bij het vernummeren van oude boeken zag ik toevallig een publicatie uit 1852 van V.S.M van der Willigen (hoogleraar aan de doorluchtige school te Deventer) met als titel Bepaling Poolshoogte voor Deventer (1852). Blijkbaar was er een Hogeschool te Deventer, V.S.M van der Willigen was de opvolger van C.J. Matthes. Voor de bepaling van de poolshoogte (breedte bepaling) was een Dent Chronometer aange schaft, een passage-instrument volgens Ertel, gemaakt door E. Wenckenbach en er was een pendule van Lepaute. Speciaal voor deze metingen is er een koepel gebouwd op een van de aanwezige waltorens van de stad. De pendule van Lepaute werd na gekeken door Hohwu te Amsterdam. Het azimut Deventer Wilp is bepaald. (Publicatie bekend onder nummer TR 3099209 TUDelft.) Van der Willigen is na opheffing Hogeschool Deventer (1864) conservator geworden van het Teylersmuseum. (Joop Gravesteijn) Dank voor deze nieuwe informatie over het werk van V.d. Willigen. Ik kende hem als onderzoeker, die bij Teylers experimenteerde met - wat toen heette - de bepaling van de lengte van de secondeslinger. Na zijn dood (1878) weigerde Teylers zijn Repsold reversie- slingertoestel aan de RCGW uit te lenen omdat zij met de sterrenkundigen (Leiden!) slechte ervaring hadden met het terugbezorgen van door hen eerder van Teylers geleende appara tuur. Het gevolg was dat de RCGW pas veel later met de zwaartekracht kon beginnen en voor haar eerste experimenten aangewezen was op buitenlandse hulp met eigen aanschaf. Ik was op de hoogte van V.d. Willigens Deven ter voorgeschiedenis, maar wist niet van slingermetingen daar. Vermoedelijk verwees v.d. W. in zijn door jou (nog) niet gevonden publicatie naar het werk van P. van Galen. Ter zijde: Als leraar aan de latijnse school te Amsterdam was V.d. Willigen (1822-1878) de leermeester van 'onze' latere RCGW-secretaris prof. J. Bosscha (1831-1911), die als student zijn leermeester naar Deventer volgde, toen die daar in 1848 als hoogleraar werd benoemd aan het Atheneum en Bosscha daar ging studeren. (Leen Aardoom) Van een Nederlandse grenspalenzoeker. 'Op mijn tocht naar de Rijn blijken de kadas- tergegevens fouten te bevatten: sommige palen worden niet aangegeven en andere palen heb ben een ander nummer. Dat maakt het er niet makkelijker op. In het vervolg moet ik toch maar de kaart meenemen, zodat ik iets heb om op terug te vallen. Bij de Rijn aangekomen, staat daar ook een paal Landsdijk, zoals er meerdere langs de Rijn te vinden zijn.' (Utrech.blogspot.com, 5 april 2019) 30 Kanaalweg in Delft, ca. 1905 met Geodesie- en Electrotechniekgebouwen van de Polytechnische School 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 32