Grenssteen in Niedersachsen (geen) 250jaar... 'In der Nahe von Ramshausen treffen die Grenzen der drei Landkreise Rotenburg, Stade und Harburg aufeinander. Ein 14 Tonnen schwerer Findling markiert den Grenzpunkt. Ihn zieren die Wappen der drei Landkreise und drei eingemeibelte Kreuze. Dieser Drei-Kreis- Stein bewahrt die Erinnerung an den sogenan- nten „Dree-Krütz-Steen", der 1769 bei der Kurhannoverschen Landesaufnahme in die Karte aufgenommen wurde und mit drei einge- meibelten Kreuzen die Grenzen zwischen den seinerzeitigen Amtern Moisburg, Harburg und Zeven markierte. Das ist nun 250 Jahre her.' www.rotenburger-rundschau.de23-08-2019) Stenen van Grebbelinie en van Mussert Halverwege de 19e eeuw werden in de Grebbe linie (van 1744) hardstenen paaltjes geplaatst in opdracht van het Ministerie van Oorlog. De grenspalen waren bedoeld om de militaire rijksgronden af te bakenen. (Hoe precies klop te die 'kopie van de kadastrale kaart'?) De grensstenen zijn eenvoudig te herkennen aan de boven het volgnummer ingegraveerde "O" van Oorlog. (Het ministerie van Oorlog ging juist in de Koude Oorlog, in 1959, verzachtend ministerie van Defensie heten!) In een begro ting van onderhoud uit 1880 meldde de Genie te Amersfoort het aantal van 257 hardstenen en 179 houten grenspalen. De laatste rotten weg. Een lijst met nu nog aanwezige stenen 'grenspalen' op de website www.grebbelinie.nl zegt van de palen 08 en 09: 'De grenspalen zijn beschadigd. Beide liggen momenteel op het terrein van Museum Spakenburg.' De be zoekende en in dubbel opzicht 'steengoeie' moeder José Broekhuizen mailde me vragend: 'De palen met nummer 8 en 9 lagen er wat ver loren bij, worden zulke stenen nog gerestau reerd?' (Het is een terechte vraag, want sinds 2011 is de Grebbelinie een rijksmonument en worden de sporen en restanten ervan zoveel mogelijk zichtbaar gemaakt!) Paal 13 in het museum is fraaier bewaard en is dus afgebeeld. Ook deze drie museale stenen staan niet meer op hun oorspronkelijke plek. Een rood bordje verklapt ook netjes dat paal 13 stond bij de 'batterij ten westen van de haven'. Voor ons onverwachts was naast de militaire grenssteen de presentie van weer een provin ciale Mussertpaal, zoals dit tijdschrift dié Utrechtse grensstenen onomwonden noemt. Eén in Hoogland is al behandeld in DHC 2019 1 (pag. 31) en de aanduiding Mussertpaal stond toen al vijftig keer op internet. In Spakenburg staat op het bordje bij die steen netjes: 'Paal ter aanduiding van doorgaande provinciale wegen in Utrecht. Deze werden na 1930 ge plaatst.' (Klopt, Mussert was tot 1934 hoofd ingenieur van de Provinciale Waterstaat daar.) ter aanduiding van doorgaande proviuciaie wegen in Utrecht, 31 Duitse grenssteen 250jaar (www.rotenburger-rundschau.de) Herplaatste grenssteen O 13, waarin de O duidt op het ministerie van Oorlog (foto José Broekhuizen) Vïi Tdcn u:i 19.^0 geplante*. Nette aanduiding van de ook herplaatste 'Mussertpaal' in Museum Spakenburg (foto José Broekhuizen) 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 33