Varia: onder putdeksel kan kadastersteen zitten Op een dag. In de tijd dat er bij het Kadaster nog met driemansploegen gemeten werd, was zo'n meetploeg bezig om t.b.v. een grensuitzet- ting een meetlijn op te zoeken. Er werden in de verlengden van gebouwen maten uitgezet, en de hierbij verkregen punten lagen keurig in één lijn. Nu nog even in die lijn een lengtemaat nemen vanaf één van die verlengden om de kadsteen te zoeken die daar volgens het veld werk zou moeten zitten. "Helaas", zegt de voorman, "zit het punt er niet meer, want ik kom precies uit op zo'n putje van het gas- of waterleidingsbedrijf". De ploegchef vermoedt dat de maat bij dat verlengde misschien niet klopt, rekent de maat vanaf een volgend ver lengde uit, en de maat wordt uitgezet. Helaas, precies weer op de plaats van dat rot putje! Een van de wakkere assistenten zegt opeens: "Hé, er staat KADASTER op". Dat kan toch zeker geen toeval wezen. Maar wat moet er dan aan gehouden worden. Het gaatje in het midden? Na wat gepruts met een meetpen, blijkt dat de bovenkant een losse deksel is die er afgetild kan worden. En wat is daar te zien in dat putje? Juist, daar zit de kadsteen verborgen. Hoe ver zinnen ze het. De eerste vermelding van zo'n "straatpot" die we vinden heeft betrekking op de kadastrale hermeting van Dieren. Deze begon in januari 1916 en was in de loop van 1919 voltooid. In het verslag van de werkzaamheden, uitgegeven in maart 1920, en geschreven door de land meter J.F.A. van Riesen lezen we hierover. Een andere vermelding is het verhaal dat een oudere "meetarbeider" vertelde over de "straat- pot" aan Jan Stehouwer. Deze zat toen pas in de buitendienst bij de vestiging Alkmaar. De meetarbeiders gingen vroeger op zaterdag, toen er ook op de zaterdagmorgen gewerkt werd, zelfstandig aan het werk. Zij plaatsten dan kadstenen op de plaats waar zij tijdens de meting voorlopig een piket hadden geslagen, of zij gingen "de deksels van staatpotten in het vet zetten". In Gelderland zijn straatpotten onder andere gebruikt in Apeldoorn en Borculo. Wij zijn benieuwd of een van de bezoekers van de web site zo'n straatpot wel eens heeft gezien en ge fotografeerd. Als dat zo is willen we graag de foto plaatsen op de website. Bron: Metrum (personeelsblad Kadaster Arnhem) nummer 1 maart 2005 zesde jaargang. Artikel "Dit is een straatpot" door Jan Stehouwer Foto's 2019Jan Stehouwer 36 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 38