Andries van der Walle (1616-1671), iconisch voor de geschiedenis van de geodesie in Nederland Prof.dr. ir. Leen Aardoom Het is dankzij landmeetkundig geschiedschrij ver Henri C. Pouls dat Jan Pietersz Dou en de in 1644 door de Staten van Holland geadmit- teerde landmeter Andries van der Walle samen gezichtsbepalend zijn voor de beoefening van de landmeetkunde in de 17de eeuw. Dou was in 1612 de uitvinder van een meet- instrument,1 waarvan de benaming voortleeft in die van Stichting De Hollandse Cirkel, en Van der Walle stond omstreeks 1675 postuum model voor een laat-17de-eeuwse landmeter met zon instrument te velde; een schilderij dat Pouls in 1997 (helaas zonder onderwerp-, noch bronvermelding) koos ter verluchti ging van het voorplat van zijn bekende standaardwerk.2 Oud-landmeter ir. E. Muller - als publicist bekend als mede redacteur van een historisch-geodetisch naslagwerk3 - had het schilderij al eerder opgevoerd en daarbij vermeld dat het aan wezig was in de vergaderzaal van de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat te Delft.4 De afgebeelde landmeter - Andries van der Walle, postuum 'zelf? - poseert in een vermoedelijk denkbeeldig duinlandschap, geaccidenteerd met uit zicht op een toren en omliggende bebou wing, dat - geheel zonder pretenties! - doet denken aan Jacob van Ruisdaels "Zicht op Egmond aan Zee" uit 1648. In Pouls' voetspoor koos de redactie van tijd schrift De Hollandse Cirkel (DHC) het schilde rij op het omslag van jaargang 1 nummer 1 (mei 1999), waarbij de voorzitter zijn introduc tie van de jonge stichting illustreerde met een afbeelding van het ingelijste schilderij, zoals dat - naar toen ten onrechte werd verondersteld - berustte in de collectie van de Meetkundige 2 Andries van der Walle, overleden 4 september 1671. Coll. Rijksmuseum, SK-C-1656. Bron: www.rijksmuseum.nl 1 H.C. Pouls, De landmeter Jan Pietersz. Dou en de Hollandse Cirkel, uitgave: Nederlandse Commissie voor Geodesie in samenwerking met Stichting De Hollandse Cirkel, Delft 2004 2 Idem, De landmeter van de Romeinse tot de Franse tijd, Alphen a/d Rijn 1997 3 E. Muller K. Zandvliet, Admissies als landmeter in Nederland vóór 1811, Alphen a/d Rijn 1987 4 E. Muller, "Duizend jaar Nederlandse landmeetkunde", NGT Geodesia 1989, pag. 227-231 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 4