Column: wie weet meer van GPS-cadeautjes? Het DHC-stichtingsbestuur vond vergaderen in Amsterdam voor de bereikbaarheid beter dan in Arnhem. Zodoende zit ook ik nu een paar maal per jaar in een nieuw Kadastergebouw met een foto van een voorganger ervan! Het huidige pand bevindt zich bij het station Sloterdijk in het Mercure Hotel. De Amsterdamse Kadastervestiging haalde meer dan alle andere kranten en boeken. Dankzij het vele onroerendgoed-handelen door de georganiseerde misdaad zijn er voor in de drugshoofdstad weinig hypotheken meer nodig, zo leerden we in 2019! Amsterdam Symphony zijn twee in het oog springende oranjerode wolkenkrabbers in de Amsterdamse Zuidas. De woontoren met luxe appartementen is 105 meter hoog en telt 29 verdiepingen, de kantoortoren is 97 meter hoog en telt 27 verdiepingen. Met de bouw is in september 2006 begonnen en het gebouw is in 2009 in gebruik genomen. Het complex was het 'magnum opus' in Nederlands (tot nu toe) grootste vastgoedfraudezaak met details als spookfacturen, taakstrafjes en 'schikkingen'. Het is er zelfs het symbool van! Bij gerechtelijke invallen in 2007 werd ook het lijdelijke Kadaster nageplozen. Hij gedoe was goed voor boeken, drama en theater. Het complex komt zodoende voor in het boek 'De vastgoedfraude' (let op het lidwoord) van Vasco van der Boon en Gerben van der Marel uit 2009. In dat boek komt het Kadaster volgens het register achterin vijf keer (netjes) voor. Nadien werd 'fraudetorens' wel een zoekterm in kranten als Het Parool. Ik las in dezelfde tijd als ik me hierin verdiepte een vooroorlogs Voorhoeveboek: T.P. Riksen, Als de toekomst heden wordt, over een patriarch uit een Rotterdams bankiershuis, die moeite had met zijn taakoverdracht. Daarin schoot de oude heer uit het bijbelboek Prediker hoofdstuk 2 vers 18 en 19 te binnen: 'Ik haatte ook al mijn zwoegen waarmee ik zwoegde onder de zon, zwoegen dat zou ik moeten overlaten aan de mens die er na mij zijn zal. Want wie weet of die wijs zal zijn of dwaas? Toch zal hij beschikken over al mijn zwoegen waarmee ik, zij het met wijsheid, heb gezwoegd onder de zon.' Dat was zijn schrikbeeld! Weet iemand soms van het passend citeren van deze tekst bij het verlaten van een topfunctie bij het Kadaster Amsterdam? (Redacteur Zacharias Klaasse, daar actief als Bewaarder van 1992 1998, was het niet eens!) Op 20 september 2006 was de wetenschapsjournalist en sterrenkundige Govert Schilling ingehuurd als ceremoniemeester bij het slaan van de eerste paal van het fraudesymbool Symphony. 'Aan de hand van de coördinaten van hun woonplaats introduceert Schilling de andere sprekers, onder wie de Amsterdamse burgemeester Job Cohen. Noorderlengte- en zuiderbreedtegraden in decimalen achter de komma, want plaats en tijdstip in het heelal bepalen allesoreert Schilling', aldus het boek. Nadat de eerste paal in de grond zat kreeg iedere gast als presentje een GPS-ontvanger van de voor insiders natuurlijk al verdachte gastheer Bouwfonds. 'Niet eens de nieuwste versiemaar een van vorig jaar, moppert een modebewuste enkeling bij het uitpakken', aldus weer dat goed verkochte fraudeboek. Tot slot de vraag wie meer weet van de cultuur van uitdelen van een GPS-ontvanger als cadeautje, in welke versie dan ook en desnoods buiten Amsterdam? Als illustratie is gekozen voor een kadastraal cadeautje uit 1998. Adri den Boer 48 ui. 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 50