Dienst van de Rijkswaterstaat (MD). Deze af beeldingen waren niet in kleur. Naar aanleiding van een mededeling van oplettend bestuurslid ing. Wim A. van Beusekom - senior medewerker bij de MD - moest de redactie dit voorlaatste in DHC-nummer 1/2 van jaargang 2 (april 2000) al rechtzetten.5 Volgens Van Beu- sekom had het schilderij sinds jaar en dag de vergaderzaal van de MD in Delft gesierd, maar was de dienst verrast geweest door de medede ling dat dit slechts bruikleen betrof, waarna het kunstwerk in juli 1998 werd 'teruggevorderd' en intussen naar het Rijksmuseum te Amster dam was overgebracht. Van zijn erratum maak te eindredacteur Adri den Boer in 2000 ge bruik om ook aandacht te vragen voor een bijbehorende toelichting uit 1871, ingelijst nog in de vergaderzaal en door hem onverkort weergegeven6: Andries van der Wal, wiens naam voor komt op een geschilderd en met attributen der bouwkunst versierd bord, dat geplaatst was in de zaal der Regenten van het Diaco niehuis, was een der bekwaamste bouw kundigen die in het eerste vierde der 17de eeuw binnen Haarlem zijn geboren. Zijne bekwaamheid werd op hoogen prijs ge steld, zoodat hij vanwege de vroedschap van Haarlem - volgens Resolutie van de HH. Raden en vroedschappen - benoemd werd als deskundige in de "Commissie tot den nieuwen uitleg". Deze Commissie (de namen zijn bekend), bestaande uit Gecom mitteerden der Stedelijke Regeering, was belast met de uitvoering van alle werk zaamheden verbonden aan de vergroting dezer Stad, zooals die voornamelijk in de jaren 1671-1680 heeft plaatsgehad, en waarbij de Nieuwstad werd gebouwd en binnen de stadsvesten getrokken. Ingevolge Vroedschapsbesluit van 1672 werd o.a. ook de Diaconie belast een blok (10) nieuwe woningen te doen bouwen, die later "ten gemeenen beste" hare bestemming zouden erlangen. Diakenen, gevolg ge vende aan dien last, droegen aan den Landmeter A. van der Wal op een plan of "project" te ontwerpen van de woningen die en bloc voor hunne rekening zouden gebouwd worden. Waarschijnlijk is om die reden het naambord van A. v.d. Wal, 't welk heden nog in het Diaconiehuis aan wezig is, oorspronkelijk geplaatst in het door hem voor Diakenen ontworpen blok huizen en later naar hier overgebracht. Als Landmeter heeft hij de meeste (zoo niet alle) kaarten vervaardigd die ten behoeve van het Gasthuis en andere liefdadige Ge stichten binnen Haarlem geteekend en nog aanwezig zijn. (F. Allan, Haarlem 12 dec. 1871. Kopie conform 4 febr. 1893") Delftse en Haarlemse zaken De Haarlemse leraar-geschiedschrijver Francis Allan (1826-1908) zal dit gedenkschrift, ge dateerd 12 december 1871 (al dan niet op eigen 3 •t F. Allan (1826-1908). Bron: beeldbank Noord-Hollands Archief (NHA) 5 A.M. den Boer, "Varia: Andries van der Wal", DHC 2000, nr. 1/2, pag. 21 6 Idem 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 5