initiatief) hebben opgesteld ter herinnering aan de 200 jaar geleden (namelijk op 4 september 1671) overleden productieve landmeter. Zoals te lezen, zou Van der Walle nog via de Diaco nie van de Hervormde Gemeente bij de plan ning van de in 1671-1680 uitgevoerde Haar lemse stadsuitbreiding, betrokken zijn geweest, en wel bij een ingevolge een vroedschaps- besluit door de Diaconie daarbij te realiseren blok van een tiental nieuwe woningen. Allan vermeldde dat het ter ere van de landmeter ver vaardigde schilderij waarschijnlijk daarom eer der werd ondergebracht binnen dat door Van der Walle te ontwerpen woonblok, om in 1871 te hangen in de vergaderzaal der regenten van het Diaconiehuis. Waarschijnlijk hebben de heren regenten, daar toen in de Jansstraat bijeen, met belangstelling en waardering van Allans tekst kennis genomen, maar het werd 1893 toen de grafisch onderlegde diaken-regent Hendrik Jacobus Bronkhorst jr. (1858-1911)7 de tekst in sierlijke letters kopieerde tot in de vorm waarin de MD het document 'vanouds' kende en waarin het Adri den Boer - destijds redacteur van MD- personeelsblad Modem - al omstreeks 1983 'Achterop' bracht tot een collegiale oproep: "In één van de Delftse vergaderzalen - de grootste - hangt een fraai kunstwerk. Een ingelijste toelichting uit de vorige eeuw hangt een eindje verderop. De tekst daar van treft u hieronder aan. Het zou de moei te waard zijn om aan de hand van echte Haarlemse archivalia eens te proberen dit verhaal te verbeteren. Bestaat de afgebeel de toren nog? Genealogisch is ook aardig om te weten of de nazaten van Andries van der Wal nog steeds in de geodesie zitten.... Wie zet zich eens in?" Respons bleef uit en, nog in het ongewisse, moest de MD vijftien jaar later afscheid nemen van de opmerkelijke kunstwerken, die door het in 1997 gevormde Instituut Collectie Neder land (ICN) werden opgehaald; het anonieme schilderij in 1998 en de toelichting door Allan Bronkhorst in 2000. Het schilderij, dat tot 1964 nog eigendom was geweest van de Hervormde Gemeente te Haar- lem,8 werd door het ICN, meteen in november 1998, aan het Rijksmuseum te Amsterdam in bruikleen gegeven (object: SK-C-1656);9 de toelichting bij het schilderij belandde eind januari 2000 eveneens bij 'het Rijks' (object: NG-C-2000-1).10 Monumentaal ingelijst en versierd met afbeel dingen van medio 17de-eeuws bouw- en land meetkundig gereedschap, heeft het schilderij - met nadrukkelijke vermelding van Andries van der Walles overlijdensdatum - meer het karak ter van een rouwbord dan van 'zomaar een' schilderij; een rouwbord, vervaardigd als huldeblijk voor de landmeter, en dan niet alleen vanwege diens door F. Allan gememo reerde behartiging van de belangen van de Diaconie, maar voor Haarlem in het algemeen 4 H.J. Bronkhorst (1858-1911). Bron: beeldbank NHA 7 H.J. Bronkhorst signeerde in 1894 een tot in details uitgevoerde frontale tekening van het beroemde Müller-orgel (1738) in de Sint-Bavo, die hij voor het College van Kerkvoogden had gemaakt (Noord-Hollands Archief, Beeldbank, inv. nr. 54001767) 8 www.rkd.nl 9 Idem en www.rijksmuseum.nl 10 www. rijksmuseum.nl 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 6