- - inzake de planning van de genoemde stadsuit breiding; al vanaf het begin in 1660, toen hij samen met zijn collega Erasmus den Otter11 zitting kreeg in de "commissie tot den nieuwen uitleg".12 Eerder (in 1655) stond hij namens Haarlem, samen met zijn bejaarde (al in 1615 geadmitteerd landmeter!) Leidse collega Joris Gerstercoren, aan de wieg van het plan tot aan leg van de Trekvaart tussen beide steden en nam hij daarna het Haarlemse aandeel in het bijbehorende landmeetkundig werk voor zijn rekening.13 Met dit alles blijft het de vraag wie de opdracht tot vervaardiging van het bord heeft gegeven: de Diaconie of het stadsbestuur. Van de Jansstraat naar de Kanaalweg? Daarnaast blijft de prangende vraag bij welke gelegenheid schilderij en toelichting ooit bij de MD terecht waren gekomen. Te Haarlem had het, nog in het Diaconiehuis, al in 1856 de nieuwsgierigheid geprikkeld: "Weet een der Navorschers mij ook enige bijzonderheden op te geven omtrent Andries van der Wal, die overleden is den 4den September 1671 (te Haarlem?) en die aldaar landmeter was? W.".14 Voor zover nagegaan, kreeg W. (als incidentele deelnemer aan multidisciplinaire kennis uitwisseling via De Navorscher, geïnteresseerd in specifiek Haarlemse zaken) geen reactie op zijn navraag. Of het moet van de speurder F. Allan zijn geweest in 1871, vijftien jaar later! Dat het schilderij aanleiding was tot W's vraag, is waarschijnlijk omdat de naam van de overleden landmeter daarop - en in Allans toe lichting - is vermeld als "van der Wal", terwijl de landmeter zelf zijn stukken altijd voluit sig neerde als "van der Walle". Opmerkelijk in dit verband is zeker ook dat W. de kwestie aankaartte in 1856, precies in het jaar waarin de nieuwe vestiging van het Diaco niehuis in de Jansstraat werd betrokken en het schilderij daar - na een jarenlang onderkomen binnen het door Andries van der Walle ont worpen woonblok - thuis was!; geheel passend in het stijlvol ingerichte historische patriciërs huis dat op 29 augustus officieel in gebruik was genomen. Rond die gelegenheid kan W. voor het eerst met het schilderij kennis hebben gemaakt. Ter vervanging van het te krap geworden Ver enigd Diaconie- en Aalmoezeniersarmenhuis aan de Kinderhuisvest, had de Diaconie in 1856 op Jansstraat 36 een inderdaad historisch pand betrokken, en wel op een even gedenk waardige locatie. In 1316 al was daar het hoofdgebouw (het Commandeurshuis) van het in 1310 opgerichte Sint Jansklooster ingebruik- 5 f T Ongedateerd plan Nieuwe Uitleg Haarlem door Andries van der Walle (uitsnede). Bron: beeldbank NHA jo 0*0 t Handtekening Andries van der Walle, uitsnede plan Nieuwe Uitleg 11 'Gesworen', maar bij MuHer&Zandvliet (noot 3) niet als geadmitteerd landmeter gevonden 12 Ed Taverne, In n land van belofte: in de nieue stadt. Maarssen 1978; boekbespreking door René van der Schans, NGT 1979, pag. 83. Zie ook: Johannes van der Weiden, Ongeplande planningAmsterdam 2002 13 Zie ook: Aad M. van Kampen, "Halfscheidpaal HALFWEG", Geo-Info 2010, pp. 4-11 14 W., De Navorscher 1856, pag. 63 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 7