genomen15; daarmee tevens de locatie van waaruit de bouw van de ernaast gelegen Sint Janskerk (tegenwoordig, op nummer 40, de huisvesting van het Noordhollands Archief) werd aangestuurd. Anders dan de kerk, heeft het Commandeurshuis de 80-jarige oorlog niet overleefd. Slechts de locatie en mogelijk enige restanten van het Commandeurshuis waren kort daarna voor de Leidse mr. Cornelis van der Hoogh (advocaat en onder meer hoog heemraad van Rijnland) beschikbaar voor het optrekken van een ruim Haarlems onder komen. Een eeuw later zou het pand de woning zijn van burgemeester Remees Floris van Zanen, die een belangrijk gedeelte van de nu nog te bewonderen wandschilderingen liet aan brengen. In 1855-1856 ten slotte kocht de Diaconie het pand van kostschoolhouder Jan Gerrit Scholten, die het in 1838 van zijn voor ganger Willem van den Hull had overgenomen, die in 1820 op Jansstraat 36 was begonnen. Al met al een pand met geschiedenis, waarin het schilderij ter ere van Andries van der Walle - in 1856 meegekomen van de Kinderhuisvest? - in de regentenkamer dadelijk een waardige plaats zal hebben gekregen; zij het tot 1893 nog zonder F. Allans toelichting. Na diverse aanpassingen en verbouwingen werden in 1966 'om de hoek' in de Ridder straat het moderne Diaconaal Verpleeghuis Janskliniek geopend en Jansstraat 36 als zorg centrum verlaten. Het zal al in dit verband zijn geweest dat de Hervormde Kerk het schilderij in 1961 aanbood aan de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten.16 Met een door het Frans Hals Museum uitgebracht negatief advies zag hij aanvankelijk af van aanvaarding van het aanbod, maar in 1964 bracht hij schilderij en toelichting alsnog te Delft toe passelijk onder bij de Topografische Dienst. Rond 1975 werden beide overgebracht naar de MD.17 Fragmentarische levensschets Omdat, met name het schilderij, eind vorige eeuw in Nederlandse geodetische kring zo bekend werd en voor Stichting De Hollandse Cirkel als 'handelsmerk' geldt, lijkt het de moeite waard te trachten over de vermoedelijk afgebeelde landmeter Andries van der Walle meer aan de weet te komen. Ook al omdat een reproductie van het schilderij tegenwoordig in posterformaat verkrijgbaar is.18 Wanneer werd hij geboren, wie waren zijn ouders, had hij broers en/of zussen, trouwde hij en zo ja wanneer en met wie, had hij kinderen en - omdat dit, in het bijzonder, nog steeds de vraag lijkt te zijn - waar overleed hij en werd hij be graven? Diaconiehuis, Jansstraat 36; naast kosterswoning en Janskerk, ca. 1930; 1856-1964: verblijfplaats schilderij en tekst Andries van der Walle. Bron: beeldbank NHA Jansstraat 36, zoals in 1855-'56 door Diaconie gekocht van kostschoolhouder J.G. Scholten. Bron: beeldbank NHA 15 Diverse bronnen, o.a. W. Cerutti, Zevenhonderd jaar Janskerk Haarlem 1318-2018, Haarlem 2018 16 Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, schriftelijke informatie februari 2020 17 Dr.ir. Menno Tienstra, persoonlijke informatie 18 www.walmart.com 6 2020-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 8