Het Kadaster in de Tweede Wereldoorlog graf verzamelde Hitlerjugend op het hart druk te, dat de hier ter ruste gelegde soldaten zijn gevallen voor hen en voor hun toekomst. De wacht bij deze graven zal door leden van de Hitlerjugend in Nederland worden betrokken. Vier leden van deze organisatie namen daarop hun plaatsen naast de reeds op wacht staande soldaten in. Nadat nog was gesproken door een R.K. en een protestantsch Duitsch geestelijke, speelde het muziekkorps het ook in ons land bekende lied: „Ik had een wapenbroeder".10 Het detachement luchtvaarttroepen loste tij dens het spelen hiervan een aantal geweer salvo's. De plechtigheid was hiermede afge- loopen. Het groote graf was gedekt met kransen van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, van generaal Christi ansen, van de Duitsche kolonie in Nederland en van den Duitschen commissaris in de pro vincie Zuid-Holland.' Andere kranten van dezelfde datum meldden nog dat de aanwezige regimentskapel uit ruim 60 man bestond en ook dat de kranslegging was 'onder het luiden van alle kerkklokken'. In de NIMH-beeldbank bevindt zich in de col lectie foto-afdrukken van de Kon. Landmacht een Polygoonfoto van de Kanaalweg van 19 juni 1940 met als bijschrift: 'General der Flieger Christiansen, Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart en General Hans Rauter inspec teren een eenheid van de Duitse Hitlerjugend t.g.v. de overdracht van het Heldenkerkhof in Delft.' Velen zijn herkenbaar! Op zaterdag 30 november 1940 legde de SA van de NSNAP een krans op het Heldenkerk hof aan de Kanaalweg. 'Van het Kringhuis op het Oude Delft marcheerde de troep langs de woning van den Kringleider, waar de krans werd afgehaald en vervolgens naar het Hel denkerkhof. Nadat de troep was aangetreden legden twee verpleegsters de krans aan het graf neer, waarna onder het brengen van de Duitschen groet eenige oogenblikken stilte in acht werd genomen.' (Delftsche Courant, 2 december 1940). Op de Duitse Heldengedenk dagen van 16 maart 1941 en 1942 werden door de Duitse Weermacht en de NSNAP hier nog kransen gelegd (Delftsche Courant, 17 maart 1941 en De Noord- Ooster 17 maart 1942). Vanaf 1946 werden alle Duitse oorlogsgraven in Nederland geconcentreerd in Ysselsteyn (L) en met ook Latijnse kruizen. Zacharias Klaasse Voorspel Ook de medewerkers van het Kadaster zullen aan het eind van de jaren 30 van de 20e eeuw iets van de politieke spanningen hebben ge voeld. Op 28 augustus 1939 werd een alge mene mobilisatie afgeroepen. 25% van de landmeters van het Kadaster was gemobili seerd. Hierdoor liep de achterstand bij het Kadaster op. Middelburg: "Het is één puinhoop" Tijdens de oorlogshandelingen in Middelburg op 17 mei 1940 werd het gehele Oost-Indisch Huis aan de Rotterdamse Kade - waarin het Kadaster gehuisvest was - vernietigd door brand. Dat historische pand, gebouwd in 1630, was oorspronkelijk bestemd als opslagplaats voor artikelen die schepen van de Verenigde Oost Indische Compagnie hadden aangevoerd. 56 10 Naar het Duitse rouwlied 'Ich hatte einen Kameraden' (tekst 1809) 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 10