De bewaring van de hypotheken en het kadas ter zetelde in de vergaderzaal. Eén van de eerste bommen - kort na 13.30 uur - viel midden in de afdeling Kadaster. Binnen tien minuten brandde alles als een fakkel. Een moedige poging van de conciërge - ondanks voortgaand bombardement en mitrailleurvuur - om direct te gaan blussen, mislukte. De lage druk op de waterleiding was de oorzaak en de brandweer moest al spoedig het brandende stadhuis gaan blussen. De medewerkers van het Kadaster zaten in de schuilkelder en kon den het brandende gebouw ongedeerd verlaten. Terwijl de brand in alle hevigheid woedde, riep de 43-jarige bewaarder, de heer R. Meursinge Reynders (1897-1971), het personeel ergens bij elkaar om te bespreken hoe men de registers zou reconstrueren. Er bestonden van de kadas trale registratie twee afschriften: één bij de gemeentebesturen en één bij de Rijksbelasting dienst ten behoeve van de uitvoering van de Registratiewet, Successiewet e.d. (de zoge noemde registratieleggers). Helaas was het exemplaar van de Rijksbelastingdienst ook in het Oost- Indisch Huis aanwezig en dus ver loren. Men besloot het exemplaar bij de ge meentebesturen (de zogenoemde gemeente leggers) over te schrijven. De volgende dag begon het personeel daarmee. Toen enkele dagen later enkele mensen van het ministerie uit 's-Gravenhage kwamen kijken, waren die er verwonderd over dat de mensen al met de op bouw van de registratie bezig waren. Reeds na tien maanden waren de kadastrale leggers ge reed! Ook de kadastrale kaarten werden gere construeerd. Het Kadaster werd ondergebracht in de Abdij en de Balans. De hypotheken wer den opnieuw ingeschreven. De donkere bezettingsjaren Een kleine greep uit de verslagen van enkele kantoren: Kadaster te Amsterdam: Veel last van razzia's, vordering van fietsen en gebrek aan banden en kolen. Het eten was verminderd tot vijf dunne sneetjes brood per dag met wat dunne soep uit een centrale keuken. De laatste zin uit het verslag zal niemand verbazen: "Alle personeelsleden zijn sterk vermagerd." Kadaster te Breda: Door onregelmatigheden op straat kon dagen niet worden gewerkt. Sommige tekenaars konden niet op kantoor komen omdat ze op straat opgepakt dreigden te worden om voor de Duitsers te werken. Door landmijnenge vaar kon op veel plaatsen niet gemeten worden. Kadaster te Goes: Veel vermist in 1940. De voorwerpen lagen in niet-afgesloten muurkas ten en op schrijftafels in de landmeterskamer, waarin de staf van de Franse afdelingen enkele dagen verblijf heeft gehouden. Het kantoor gebouw werd eind 1944 gevorderd door de Duitse Weermacht. Daarna werd het gebouw tot november in beslag genomen door de Engelse troepen. Van september tot december 1944 kon niet worden gewerkt. Kadaster te Groningen: Ook daar moet men op zaterdag 27 september 1941 om 11.30 uur alle metalen voorwerpen inleveren: van koper, messing, nikkel, tin, lood en legeringen daar van. Ingeleverd: niets, ondanks dat bijv. land meetkundige instrumenten die metalen toch bevatten! 57 Oost-Indisch Huis, Rotterdamse Kade 19, Middelburg Oost-Indisch Huis, na de brand 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 11