waardgebleven. Was men in Middelburg de dag na de brand reeds met het herstel bezig, in Nijmegen was men eind 1946 nog nauwelijks daarmee begonnen! Nu was door de oorlog het werken van september 1944 tot maart 1945 ook vrijwel onmogelijk. Bewaarder C.J. Kluvers (1888-1975) vond het overschrijven van de leggers niet echt nodig: de registratie leggers konden dienen als kadastrale registra tie. Ook in Nijmegen moesten de hypotheken opnieuw worden ingeschreven in de openbare registers. Dat is na de oorlog geregeld. Na de brand werd het Kadaster ondergebracht in het pand Parkweg 100 te Nijmegen. In tegenstelling tot het Kadastergebouw te Nij megen bleef het Kadaster in Arnhem (Nieuw- straat) gespaard. Op onderstaande foto is het Kadastergebouw links te zien. Na de bevrijding Te weinig vaderlandslievend: In enkele ge vallen kwam het tot een veroordelen, zoals dit geval: Het hoofd van de landmeetkundige dienst van het Kadaster te Roermond diende op 15 augustus 1945 een klacht in bij het Mi litair Gezag in Noord-Limburg over tekenaar J.R. Drie dagen later schreef de commissie voor zuivering van belastingpersoneel dat de klacht in behandeling was genomen. De klacht was gegrond op rapporten van de Commandant van de Nederlandse Binnen landse Strijdkrachten te Vlodrop. De teke naar had allerlei opdrachten uitgevoerd voor de NSB-burgemeester van Vlodrop en hij werkte mee met de Grüne Polizei aan een razzia op jonge mannen. Na het onderzoek naar de klacht besloot de Minister van Finan ciën op 19 augustus 1946 om R. te berispen. Een milde straf, lijkt mij. Soms liep het beter af: Het Tribunaal te Goes behandelde kort na de oorlog de zaak van G.M. te Goes, schrij ver bij het Kadaster aldaar. Hij was drie maanden lid, of in ieder geval sympathisant, geweest van de NSB. Hij schreef brieven aan Leider Mussert dat hij zijn beweging gunstig gezind was. Hoe was dat - zo vroeg het Tri bunaal - allemaal zo gekomen? Verdachte zei dat de zoon van zijn kostjuffrouw hem sterk had beïnvloed, maar na drie maanden vie len hem de schellen van de ogen. Opval lend tijdens de zitting was dat verdachte zich uitte in dichter lijke taal. De Presi dent, die gaandeweg schik leek te krijgen in deze verdachte: "Wilde u soms bur gemeester worden?" Verdachte: "Nee, daar ben ik niet ge schikt voor." Zijn raadsman zag niet veel kwaad in ver dachte en verklaarde dat het Kadaster hem graag terug wilde. Het Tribunaal dacht ook in die richting: zijn NSB-tijd werd hem van harte vergeven en zo werkte hij weer als schrijver bij het Kadaster. Rechtsherstel: M.A. Hollestelle, hypotheek bewaarder te Arnhem, ontving rechtsherstel. Hij had in mei 1943 geweigerd een Duitse officier de hand te geven. Hij werd ontslagen en in kamp Vught opgesloten. Toen hij daar weer uit kwam heeft hij de belangen van zijn kantoor in Arnhem zoveel mogelijk behar- 62 Gespaarde Kadastergebouw te Arnhem. 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 16