tigd. Op 11 mei 1945 schreef Hollestelle een brief aan de directeur van 's Rijks belastingen te Arnhem. Hij schreef dat hij op 3 mei 1945 een onderhoud had met de Secretaris-Gene raal van Financiën over zijn ontslag in ver band met zijn "openbare deutschfeindliche houding". Verder zei hij dat hij zijn ontslag als niet-geldig had beschouwd en dus, na het vertrek van de bezetter, weer gewoon aan het werk was gegaan. Maar dat was - schreef hij - geen juiste opvatting, gezien het Besluit rechtsherstel ontslagen ambtenaren. De Mi nister van Financiën herstelde hem per 12 juli 1945 in zijn functie en gaf hem zijn salaris vanaf 16 mei 1943, hoewel dat niet zonder meer voortvloeide uit het Besluit rechts herstel. Hij kreeg de achterstallige 7388 (bruto) wel. Mr. K.J. Bes, de op last van de bezetter ont slagen hypotheekbewaarder te Zwolle, werd per 4 mei 1945 door de Militair Commissaris in de provincie Overijssel te Zwolle tijdelijk weer in deze functie benoemd. Vanaf maart 1945 ondertekende hij overigens alweer de openbare registers. De directeur van 's Rijks belastingen te Zwolle had Bes op 27 april 1945 gepolst of hij prijs stelde op een weder aanstelling. Bes schreef op 1 mei 1945 terug dat hij weer als bewaarder wilde functio neren, maar dat hij bezwaar had tegen het woord "weder-aanstelling". Bes - nog altijd strijdbaar - schreef: "Voor een Staat die zich respecteert moet het door de moffen aan mij verleende ontslag volkomen waardeloos zijn." De Minister van Financiën herstelde Bes in ere: hij kreeg rechtsherstel en salaris vanaf mei 1943. Uit een rapport van de hypotheekbewaarder te Amsterdam na de oorlog: In 1941 en 1942 is het kantoor volkomen ont wricht geweest door de ontzaggelijke hoeveel heid werk, ontstaan door Verordening 154/1941 betreffende de onteigening van Joods grondbe zit. - Drie schrijvers konden door de spoorweg staking het kantoor niet bereiken. - Twee schrijvers moesten onderduiken. - Anderen konden door ziekte, uitputting en gebrek aan kleding niet op het werk ver schijnen. - Een medewerker is weggevoerd in krijgs gevangenschap. - Er moeten grote hoeveelheden informatie verstrekt worden in verband met rechts herstel. - Er zijn grote achterstanden door verkorting van de werktijden, ernstige ziektegevallen, het wegblijven van medewerkers die buiten Amsterdam wonen. Daardoor is er 30% min der werkkracht. 63 M.A. Hollestelle Mr. K.J. Bes 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 17