1943: het Oosten riep ook landmeters Adri den Boer De 75-jarige herdenking van de bevrijding levert veel publicaties op over WOII, net zoals eerdere 'jubilea' dat deden. In mijn column 'WOII en oud papier' in DHC 2005-2 haalde ik uit Photogrammetria 1941-2 al een Wild- advertentie aan met hun vertegenwoordigingen in niet alleen het Altreich, maar ook in de Ost- mark. (Uit de personaliarubriek werd ook geci teerd dat een professor van de TH Stuttgart was 'gefallen als Major und Kommandeur einer Heeres-Vermessungsabteilung in Rus land'. Deze Leo Fritz was een 'Vorkampfer für die Photogrammetrie' en redacteur Willem Schermerhorn zal hem dus wel gekend heb ben!) Om input te krijgen voor deze geplande bre dere bijdrage is in Geo-Info 2019-4 een oproep anno 1943 herhaald van de Nederlandsche Oost-Compagnie NV. (NOC) aan landmeet- firma's om miljoenen hectares Zuid-Rusland op te meten en in kaart te brengen. Het leverde evenmin een reactie op als in DHC 2012-1 mijn columntitel 'Meer oorlogsverhalen svp'. Ook het in DHC 2019-3 memoreren van de vraag uit Geo-Info 2019-4 leverde geen reactie op. Het oud-NSB-kamerlid mr. Meinoud Rost van Tonningen had de NOC opgezet met deelname van 'zijn' Nederlandsche Bank, maar ook van de staat en van de havengemeenten Amster dam en Rotterdam! De compagnie gaf in 1942 al een wervend boek uit met de titel 'Het Oosten roept'. De NOC was maar één van de acties voor de Oostinzet, maar wel de meest ambitieuze! (Een eerdere en meer private was van de CULANO (Commissie tot Uitzending van LAndbouwers Naar Oost-Europa) van de Heidemij-directeur ir. Cees Staf.) 'Rost van Tonningen werd na de oorlog opgepakt en pleegde in de gevangenis van Scheveningen zelfmoord, maar Staf werd in de jaren vijftig gewoon minister van oorlog', aldus een recent boek.1 In geen enkel ander bezet land ontving de Duitse kolonisatiepolitiek zoveel bijval als in Nederland.2 De NOC was goed voor wer ving en administratie van circa 5.500 vrijwil ligers. Werden van en in andere bezette landen ook zóveel landmeters gevraagd als hier? Was er ook geen arrogante Delftse civiel ingenieur (oud-waterstater) die voor Nederlandse vrijwil ligers aan het Oostfront als beloning Mussert- kruizen liet maken met de tekst 'Hou en Trou, Mussert 1941'? (De onderscheiding mocht van de Duitsers niet op het SS-uniform worden gedragen!) NOC als navolger van VOC Het verleden speelde een 'heuse rol in de officiële discours". Dat Hollanders en Vlamin gen vroeger al deden aan oostkolonisatie moest alleen 'bewismassig erhartet' worden, maar concreet was dat 'de toekomstige overheveling van Nederlandse boeren naar Oost-Europa diende te worden voorbereid om zo de be volkingsdruk van de Germaanse ruimte te ver lichten. Ook hier werd dus een aspect van het Nederlandse collectieve bewustzijn (de 'Oost kolonisatie') om instrumentele redenen be speeld.' 3 De afkorting NOC voor de Nederlandsche Oost-Compagnie N.V. was een herinnering aan de Verenigde Oost-Indische Compagie, de VOC. Men keek niet alleen naar het voor vaderlijk voorbeeld met Indië. De historicus dr Johan Theunisz (1900-1972), voorzitter van de Volksche Werkgemeenschap, werd in 1941 als leraar vrijgesteld voor studie naar de Neder landse Oostkolonisatie van vroeger om als voorbeeld te dienen. In 1942 verscheen van hem in minstens twee drukken bij de SS- uitgeverij Hamer de uitgave 'Naar Oostland. Nederlandsche Kolonisatie in Europa'. Naast een nieuwe kaart van hemzelf daarover bevat het boekje ook een kaart van de Altmark door 64 1 Marc Jansen, Grensland. Een geschiedenis van Oekraïne, Amsterdam 2014, p. 136 2 Geraldien von Freitag Drabbe Künzel, Hitlers broedervolk. De Nederlandse bijdrage aan de kolonisatiepolitiek van de nazi's in Oost-Europa, Amsterdam 2016, p. 15 3 Marnix Beyen, Oorlog en verleden. Nationale geschiedenis van België en Nederland, 1938-1947, Amsterdam 2002, p. 138 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 18