Lopik. Spreker A.J. Spelt had daar als onder werp 'Nieuw Nederland in een nieuw Europa'. Hij betoogde dat het zeer waarschijnlijk was dat de Indische bezittingen verloren zouden zijn en emigratie nodig was. 'Alle Nederlan ders zullen straks werk hebben, doch niet uit sluitend in eigen land, maar ook in andere gebieden van Europa, o.a. in de Oekraïne', aldus een volzin!6 In deze tijd ook schreef een burgemeester in zijn dagboek: 'In maart onze laatste vergadering gehouden van de commis sie inzake het oprichten van Bouwspaar- kassen. Hier vertelde prof. Van Beusekom dat voor Rost van Tonningen geen woningbouw- probleem na de oorlog bestond, daar dan 3 miljoen Nederlanders maar naar de Oekraïne overgebracht zouden worden'. In mei 1942 verscheen een leidersverhaal van NSB-boeren die eind 1941 al naar Wit-Rusland getrokken waren. Het doel van de uitzending was de stichting van een grote Nederlandse kolonie, 'waar plaats zal zijn voor de rond de drie mil joen Nederlanders die er in Nederland teveel zijn...' 7 (Bij de 'omvolking' moesten de Slaven wijken voor de Germanen!) Herrie kwam er pas van dat aantal toen andere kranten het overnamen. Op 10 juni deed het Reichskom- missariat aan de pers weten 'dat het getal van 3 miljoen, aangevende het aantal Nederlan ders dat eventueel door de Oostcompagnie naar Oostland gebracht zou kunnen worden, verder niet genoemd mag worden.' Overigens ging Himmler eind 1940 of begin 1941 al ak koord met de 'voor na de oorlog ontworpen Oostkolonisatie' van Nederlanders en Vlamin gen.8 Van de 'Blutwall' die het Germaanse rijk tegen de 'Slavische horden' moest beschermen werd niét afgezien. In 1942 ging ook in de aangepaste Nederlandse kranten de propaganda over veroveringen in het 'Oostland' en Oekraïne door. Het blad van de Nederlandse SS publiceerde in een bijdrage 'Het oosten wacht. De plannen van den Reichs- führer SS': 'Tuinlieden, landschapsarchitec- ten, landmeters, boschbouwkundigen, deskun digen op het gebied van dorps- en stedenbouw volgen den soldaat op den voet.' 9 Landmeetadvertenties van NOC Minstens drie kranten10 van 23 januari 1943 hadden twee eendere advertenties van de NOC. Een vierde en een vijfde11 krant kregen dezelf de twee advertenties voor hun edities van 4 en 6 februari 1943. (Op 2 februari 1943 verloren de nazi's intussen de Slag om Stalingrad.) Die NOC, Amaliastraat 1 te Den Haag (tel. 180834), zocht in de ene advertentie 'een of meer landmeetfirma's voor het opmeten en in kaart brengen van een 3 millioen ha. groot gebied in Zuid-Rusland.' In een tweede adver tentie vroeg de NOC zelf voor een 'groot ir rigatieproject in Zuid-Oekraine en Krim' on der meer nog uitvoerige sollicitaties voor: - '1 hoofd-ingenieur (acad. opl.), die land meten, topografie en luchtfotogammetrie beheerscht. - 5 landmeters voor het meten van het hoofd- net. Amaliastraat hoek Mauritskade in Den Haag, muur-geschiedschrijving van de Nationaal- Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij ca 1940 (Beeldbank Den Haag). Van dit piepkleine partijtje voor fanatici, die de NSB te netjes vonden, was ook NOC-Agent Heerma lid, toeval of niet?12 -(■■■) 6 Schoonhovensche Courant 4 maart 1942 7 Agrarisch weekblad De Landstand, 22 mei 1942 8 L. de Jong, Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, deel 6 eerste helft, Den Haag 1975, p. 432/433 9 Storm, 29 mei 1942 10 De Tijd, Het Nationale dagblad: voor het Nederlandsche volk (NSB-blad) en Het Volk: dagblad van de arbeiderspartij 11 De Telegraaf resp. Algemeen Handelsblad 12 Historisch Nieuwsblad 2020-4, p. 32 66 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 20