Verslag Donateursdag 2020 Adri den Boer (ook foto's) Op woensdag 11 maart 2020 woonden on danks al de 'sociale onthouding' in Noord Brabant 44 donateurs de 21ste Donateursdag bij. De locatie was net zoals in 2007 in het Rijksmuseum Boerhaave in Leiden (en met Museumjaarkaart). Wat in de zaal direct opviel was een tiental aanwezige instrumenten uit de rijke collectie van Huib Ekkelenkamp, waar onder zelfs een aluminium planchet. (De 20ste Donateursdag was in 2018 in het Science Center in toen nog onbekommerd het 'profes sorenpaleis' aan de Delftse Mijnbouwweg.1 Intussen was de verkoop van het pand en het komend vertrek daar duidelijk geworden.) Stichtingszaken Voorzitter Roel Nicolai heette iedereen wel kom en sprak van de vervulling van een eerder verlangen naar een Donateursdag in het voor jaar. Hij vervolgde met een bont jaaroverzicht en constateerde dat bij de diverse donateurs 'de stijging eruit is'. 'Het OTB ging ter ziele', maar Shell Global Solutions International werd een nieuwe primaire begunstiger. DUWO ('geen geld, maar een depot') kan ook zo worden ge zien. Kostenbeperking hielp: er was in 2019, zonder Donateursdag, met maar drie tijdschrif ten en met de start van het door GIN gaan be talen van 50% van de exploitatiekosten van de Tijdschriften op inter net, een batig saldo. De eerder door DHC gesub sidieerde Strasser Rhodeklok van Kanaal- weg 4 moest worden teruggegeven aan de TU Delft. Henri Aalders stopte na 15 jaar met het project Meesters van Weleer en kreeg daar voor - zonder hand - toch een boekenbon als Henri Aalders kreeg als blijk van waardering. meer... Zijn opvolger is Frits Brouwer. Het Kadaster kon nog geen opvolger voor de gepensioneerde Sieb Dijkstra als coördinator leveren. Sieb zet als vrijwilliger zijn taak voort en krijgt een plaats in het bestuur. Gezocht wordt met name een nieuwe, eerste leider voor een werkgroep Elektronische landmeetkunde en plaatsbepa ling. 'Indonesië op de kaart'... „.was het Nederlandstalige proefschrift waar op donateur Huib Ekkelenkamp op 9 april 2019 in Delft promoveerde. Hij gaf deze mor gen een boeiende samenvatting van wat was onderzocht. 'Nederland had het echt goed voor elkaar, of toch niet als je het ethisch bekijkt', aldus Ekkelenkamp, die ook wist dat het 'Indië verloren, rampspoed geboren', nog niet direct gold. Ook triangulaties met basismetingen als wiskundige bases voor kaarten kwamen aan de orde. Ook weer dat fotogrammetrie in de on toegankelijke gebieden lang verder ontwikkeld was dan in Nederland. Een cultuurkloof werd ook via de beamer getoond bij op gedrukte topografische kaarten de herhaalde publieke beschrifting 'opiumverkoopplaatsen'.2 70 dank geen hand maar nog wel een boekenbon. 1 DHC 2018-3, p. 111-113 2 Zie DHC 2019-2 voor een uitgebreide beschrijving van de promotie. 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 24