De vorm van Afrika Na de lunch sprak Roel Nicolai over 'Afrika op 16e-eeuwse Portugese zeekaarten'. Daarop viel de verrassend correcte vorm van Afrika hem bij zijn promotie3 al op, maar daarover gaat nog een nieuwe publicatie volgen. In de Middeleeuwen waren portolaankaarten met een mozaïek van deelkaarten heel nauwkeurig en dat zou 'toevallig' sporen met de latere Mercatorprojectie. De plattegrond Cantino Planisfeer uit 1502 geeft een realistische kaart van Afrika, kaarten 'werden nadien alleen maar slechter'. De kaart is vernoemd naar Alberto Cantino, een afgezant van de hertog van Ferrara, die de kaart in 1502 van Portugal naar Italië smokkelde. De kaart lag 90 jaar in de bibliotheek van Ferrara opgeslagen, tot paus Clemens VIII opdracht gaf om de kaart naar een paleis in Modena te brengen. De kaart ligt nu in de Biblioteca Estense di Modena. Er werd door Nicolai een cartometrische analyse van gegeven en de uitrekking van andere kaar ten werd bekeken. Net als bij de portolaan- kaarten bleek het om een mozaïek van al dan niet consistente subkaarten te gaan. Er rezen bij Nicolai dezelfde vragen als bij de kustlijn van het Middellandse Zeegebied. En passant werden oude schaalbalken bewonderd en kreeg men het verschil tussen wind- en kompasrozen uitgelegd. De Portugese ontdekkingsreizen om Afrika te omzeilen duurden van 1434-1500. De conclusies van Nicolai? De kaart van 1502 kan niét door de Portugezen zijn gemaakt en het is volstrekt onduidelijk wie deze kaartering dan wél verrichtte! Rondleidingen In de groepsgewijze rondleidingen viel op dat onze biologisch geschoolde gids van de gravu res van Blaeu de plaatjes naast de kaarten het mooiste vond. Aandacht kregen ook de me trieke standaards (in 1820 net heringevoerd), de computer Electrologica X8 (ik werkte nog op een X1!), het Snelliuskwadrant, een Jacobs- staf en octanten plus Hollandse Cirkels.4 Deze Deel van de instrumenten uit de rijke collectie van Huib Ekkelenkamp 71 'Indonesië op de kaart' ^Afrika "h%- Kaartbeelden met uitrekkend Afrika 3 3 maart 2014, A critical review of the hypothesis of a medieval origin for portolan charts, zie DHC 2014-2, p. 51-52 4 In de 'Varia: Boerhaave verbouwd' (DHC 2018-2, p. 78-80 en achterop) kwamen deze reeds uitgebreid aan de orde. Hetzelfde geldt voor: Museum Boerhaave: gewisse toekomst voor geodetisch erfgoed, in Geo-Info 2018-3, p. 22-23 en voorop. 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 25