plaar. Schaal 1:100.000. Rond stempel van Kriegsmarinewerft Kiel Kartengruppe' op de voorzijde bij de titel. Keerzijde voorgedrukte titel, kaartnummer, rond stempel 'Kriegs marinewerft Kiel Kartengruppe' en de correctiedatum. Heruitgegeven door Ober- kommando der Kriegsmarine te Berlijn in februari 1938, laatste kleine correcties 30 april 1943. Afmetingen: kaart ca. 71 x 116 cm - blad 80 x 124 cm www.catawiki.nlOpbrengst €210) Ook Kadasterkaarten in Utrecht goede kopieën... 'Maar er is geen origineel archiefstuk te zien, dus waarom zo donker? Mijn opmerking over het ontbreken van originele archiefstukken raakt aan een groot gemis van Utrecht begint hier. Ik heb ze namelijk gemist, de echte kaar ten, foto's, oorkonden, tekeningen en boeken. Die enorme rijkdom aan historische bronnen wordt wel genoemd, maar niet getoond. En dat is best mogelijk, als je maar de juiste klimaat- en lichttechnische maatregelen neemt.' (Ludger Smit, Utrecht begint hier, in: Oud Utrecht, februari 2020) 'Geodaten fallen nicht vom Himmel' 'Die Mitglieder der Fachkommission Geo- information, Vermessung und Bodenordnung des Deutschen Stadtetags haben eine Hand- lungsempfehlung zum Berufsnachwuchs er- arbeitet. Geodaten fallen nicht vom Himmel - die Stadte benötigen für die Erfüllung ihrer anspruchsvollen Aufgaben hervorragend aus- gebildetes Personal.' (www.vdv-online.de, 22 februari 2020) Schermerhornkamer en de Geodetenzaal Science Center 'Met Royal Haskoning DHV zijn het afgelopen anderhalf jaar gesprekken gevoerd over moge lijke vestiging in Delft. De gesprekken zijn de laatste maanden concreter geworden aangezien het bedrijf de voorkeur heeft uitgesproken voor het pand aan de Mijnbouwstraat 120. Het pand is op dit moment nog eigendom van de TU Delft. De TU Delft heeft reeds eerder besloten het pand voor verkoop aan te bieden.' (brief b&w aan gemeenteraad Delft, 3 maart 2020). Science Center gaat verhuizen. Het is nu onbe- kend wat er zowel met de Schermerhornkamer als met de Geodetenzaal gaat gebeuren. (Joop Gravesteijn) Uit het eerste Kadastermuseum (4) De geodetische 'col lectie Nederland' is zeker ruimer dan de IGIE-bestanden en de verzameling van het bedrijfsmuseum van het Kadaster in Arn hem. Voorbeelden uit het Belasting en Douane museum Rotterdam in deze rubriek kwa men tot heden van de webstek www.data. collectienederland.nl. Nu ben ik daar zelf weer geweest met een kleinzoon méér dan de vorige keer. Daar zag ik dit voor jaar onder andere een grijsmetalen pu- bliekstheodoliet van Cooke, Troughton Simms (1960) met het plaatje 'Lab. v. Geodesie no 198'. In DHC 2006-4 schreef ik op pagina 141 in de bijdrage 'Kadaster in Belasting en Douane Museum' al over een Jena- theodoliet op die plek met het plaatje 'Lab. v. Geodesie no 214', maar plaatste er van dat plaatje nog geen foto bij. Nu wel dus, en dat laboratorium was toen van de TH Delft! In hun 'collectie Nederland' op internet kon ik de nu geëxposeerde theodoliet wel vinden, maar de in 2006 tentoongestelde theodoliet niet meer.(Het gaat overigens bij beide om niet-Nederlandse doorsnee-instrumenten van halverwege de twintigste eeuw.) (Adri den Boer) 73 Plaatje op theodoliet in Belasting en Douanemuseum (foto's Adri den Boer) Kleinzoon Arend (2008) achter de huidige Cooke, Troughton Simms (1960) 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 27