Destijds een eerzaam beroep... 'In de kerk van Hoedekenskerke ligt ook een zerk van Jacob Adraensz. Lantmetersz., eer tijds pastoor in de kerk van Hoedekenskerke - De zoon dus van een landmeter, destijds een eerzaam beroep, die monnik geworden is (http://slikopdeweg.blogspot.com/) 'Voorzichtig' 'Een gemeenteweg moest waterpas gemaakt worden. De landmeter komt, richt den weg en steekt deze met moeite en inspanning met paaltjes af. Het werk was klaar, waarop de landmeter zich begeeft tot den burgemeester en vraagt: 'Mag ik u verzoeken er acht op te laten geven, dat de paaltjes niet tijdens den Zondag gestolen worden.' Des Maandags komt de landmeter weder. Alle paaltjes zijn weg. De Burgemeester had ze, opdat ze niet gestolen zouden worden, in het gemeentehuis laten be waren.' (De Eemsbode, 6 juni 1908, ook op www.archiefeemland.courant.nu) Luie landmeters nog veel waard? 'Antique Framed Cabinet Card of Land Surveyors - CA 1920 - City Survey Crew $110 USD SOLD.' (www.rubylane.com) Iets over grenspalen tussen Rusland en Noorwegen Grenspalen en -stenen blijven belangrijk. Een citaat van pagina 54 uit de bestseller 'Grote verwachtingen in Europa 1999-2019' van Geert Mak: 'Eens per jaar, in de herfst, ont moeten de commandanten elkaar om samen de grenspalen na te lopen. Daarna wordt er ook altijd samen gegeten. Maar voetballen, dat doen we niet meer.' (Adri den Boer) Was er nóg een grenspaal in museum Flehite? Een vraag is of er naast de in en achterop DHC 2019-2 behandelde 'Leeuwenpaal' in museum Flehite nóg een grenspaal was! Het boekje 'Grenspalen in Nederland' van T. Brouwer van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (1978, p. 40) wist van wel en had er een teke ning van: 'In de tuin van het museum Flehite te Amersfoort staat een grenspaal met de op schriften AMERSFOORT en SOESTJAGT VR.' 'Wel op de grens, in dit geval de grens van Amersfoort met Soest vinden we nog een van de "Iagtpalen", waar P.S. Teeling het volgende over schreef: "Tot nog niet zo heel veel jaren geleden stonden er ten Westen van onze stad verschei dene van deze oude grenspalen: aan de Soester kant de letters SOEST IaGtVR ingebeiteld en aan de andere zijde AMERSFOORT. Het waren oude stenen merktekens uit de 17e eeuw, welke 250jaren lang de zelfbewustheid onzer Amers- foortse voorzaten in herinnering hielden. Want zij gaven niet alleen aan "Borger en Rabauw" te kennen, dat hier der Stadt Vriheydt van Amerfoort begon, maar ook aan de hoogste adel van ons land de vingerwijzing: "hier eindigt het jachtrecht van de Lustplaetse ende Wildbane van Zoest". Staat op een afgesloten defensieter rein, en dat is wellicht ook de reden dat de paal er nog is, in tegenstelling tot wat de heer Teeling dacht. Alle andere palen zijn verdwenen. Deze paal dateert van ongeveer 1690. Moet minimaal een keer verplaatst zijn, want hij staat een kwartslag gedraaid,' aldus www.utrech.blogspot. com (ongedateerd) weer. Raadplegen van het collectieregistratiesysteem Adlib via de webstek van het museum en een mail erheen mochten niet baten. Vandaar dat achterop dit nummer ook geen Frederiek-met-grenspaal meer prijkt (Adri den Boer) 74 'Antique Framed Cabinet Card of Land Surveyors' - ca 1920 (www.rubylane.com) 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 28