857-532 METER ÜBER ADR IA QEÓ METER FLEfSCHMANN SALZB^ftq 15 mei 1940: snel Amsterdamse kaart voor bezetter Bekend is sinds 1972 dat rijkshistoricus Loe de Jong in 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' schreef dat generaal Winkelman in mei 1940 directeur Van Hengel van de Topografische Dienst op zijn kop gaf, omdat hij al voor de komst van Seys-Inquart Duitse kaarten voor België en Noord-Frankrijk liet maken. (Zijn portret hangt toch nog promi nent in het Bedrijfsmuseum van het Kadaster.) Was hij een uitzondering? In 1981 ontving het NIOD, via het consulaat in Vancouver, onge veer 6000 negatieven van opnamen vervaar digd door het voormalige Duitse fotopers- Een hoogtereferentie in Oostenrijk... „.zag ik in Bad Holgastein. Wikipedia: 'Meter über Adria ist eine Angabe der Höhe über dem Meeresspiegel mit drei möglichen Bezugs- höhen. So wird die Angabe bis heute in Öster- reich verwendet, bezogen auf einen im Jahre 1875 festgelegten mittleren Pegelstand der Adria am Molo Sartorio von Triest (Pegel Triest 1875). In den jugoslawischen Nachfolge- staaten hingegen bezieht sich das System auf den mittleren Pegelstand am Molo Sartorio aus dem Jahr 1900 (Pegel Triest 1900), wahrend eine gleichlautende Höhendefinition für Albanien auf den Pegel Durrës, den mittleren Pegelstand in der Stadt Durrës, bezogen ist.' En moet de punt niet eigenlijk een komma zijn? (Sieb Dijkstra) Kadastergebouwen altijd 'op stand'? Een in 1906 geposte ansichtkaart van de Straatsburgse 'Vogesenstrasse mit Kataster- gebaude und Strassenbahn' (toen Deutsches Reich) stond voor zes euro te koop en illu streerde dat kadastergebouwen ook vroeger en elders de minste niet waren. www. ak- ansichtskarten.de) Ansichtkaart 1906 van Straatsburg met Kadastergebouw (www.ak-ansichtskarten.de) 15 mei 1940: een ambtenaar van de gemeente Amsterdam biedt de kaart 1:10.000 van de stad aan aan de Duitse commandant Major Brückner (www. beeldbankwo2/niod Stapf Bilderdienst) Hoogtereferentie in Bad Holgastein in Oostenrijk (foto Sieb Dijkstra) 2020-2 De Hollandse Cirkel 75

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 29