Caert-Thresoor 2020-1 (2020-1, p. 33 rijksmuseumobject 8) Dit is uiteraard geen theodoliet en evenmin een Hollandse Cirkel! De kompasroos is een recente vervanging (in geel gekleurd en wellicht van Franse oorsprong). Dit type instrument werd reeds beschreven door Oronce Fine in zijn boek van 1544, waarin eveneens de quadrature du cercle was be schreven. In Gemma Frisius Nederlands talige uitgave werd het instrument genoemd: een platkloot. De gebruikelijke naam is een volle cirkel, a full circle, un cercle entire, ein Vollkreis. Het instrument is in messing (geel koper) en vertoont een zekere ver- vuiling en gebruik. De diameter is wellicht 26 cm, maar de hoogte kan geen 5 cm zijn. Colonel Laussedat heeft een gelijkwaardige cirkel van Arcenius van Leuven beschreven als Hollands in zijn publikatie van 1897 les instruments de dessin.Wellicht zijn Franse oudere militairen goed in geschiede nis, wellicht niet in geografie. Ik zie evenwel niet de titel van dit tijdschrift veranderen in de Platte Kloot... Met collegiale groeten, Jan de Graeve Uitgave 2020-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De Atlas des Enfans (1758-1857) door Peter van der Krogt; Elias Herckmans en zijn kaarten van Chili uit 1643 door Bea Brommer; Plakkaarten van Francis Allan. Verder wordt in de rubriek Kaartencollecties in Nederland aandacht gevraagd voor de Dienst Erfgoed Leiden en omstreken, waar het archief aan de Boisotkade deel van uitmaakt. Algemene informatie: www. caert. thresoor.nl. De redactie plaatst de inmiddels verschenen afleveringen met een vertraging van drie jaar op de eigen website. 91 Het onderfragment van de frontispice met een jonge Atlas uit een 1773-uitgave van de Atlas des Enfans negeert geen instrumenten www. bing. com). 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 45