Randfiguren (25) Tussen 1601 en 1620 verscheen van Petrus Kaerius een kaart van Oost-Friesland met de Dollard en een gedeelte van de provin cie Groningen (40x51 cm). 'Met kompas roos, gradenverdeling in de rand en titel in met een landmeter versierd cartouche. Met het wapen van de graaf van Oost Friesland en in versierd cartouche een plattegrond en het wapen van de stad Emden', aldus een beschrijving vorig jaar op de internetmarkt. De titel op de kaart (linksonder) luidt: 'Typus Frisiae Orien- talis a Dullarto sinu atq. amasi ostio ad lada usq. fl. singulari studio ac industria concinatus et ad vivum expresso. Authore Ubbone [Ubbo Emmius]P. Keer (P. Kaerius) exc.' Pieter van der Keere, (ook: Petrus Kaerius dus) (Gent, 1571 - ca. 1646) was een Zuid Nederlands cartograaf, graveur, uitgever en globemaker. Vanaf 1570 werkte Hendrick voor de firma Plantijn. Na de dood van zijn vader verhuisde het gezin naar Antwerpen. In 1584 vestigde z'n familie zich vanwege godsdienstige redenen in Londen. Daar kreeg hij van Jodocus Hondius, die getrouwd was met een van Pieters zusters, een opleiding als graveur. Veel is er niet bekend over zijn tijd in Engeland. Op 18 februari 1591 wordt hij ingeschreven in de "Dutch Church of Austin Friars", de getuige was Jodocus Hondius. Keere. Opmerkelijk is de kaart Argonautica van Janssonius. Daarop staat: Petrus Kaerius Caelavit Aetatis suae 74. Dit geeft aan dat Van der Keere op 74-jarige leeftijd, rond 1645, deze kaart gemaakt heeft. In de Duitstalige editie van de atlas minor uit 1648 bevindt zich zelfs een kaartje van Zeeland met de toevoeging: Petrus Kaerius Flander Caelavit Aetatis suae 75, nog een jaartje ouder dus.Wellicht ver meldde Janssonius deze keren de graveur uit eerbetoon? Ook de datering van sommige kaartjes in: John Speed's miniatuur-atlas Prospect of the Most Famous Parts of the World duidt er op dat hij in 1646 nog in leven was. Het oudste bekende werk is een kaart van Ierland uit 1591: Hyberniae Novissima Descriptio. Deze werd uitgegeven door Hondius en diende als voorbeeld voor latere uitgaves van Ortelius' Theatrum. Hij leverde ook bijdrages aan John Nordens Speculum Britanniae uit 1593. In laatstgenoemd jaar vestigden zowel Hondius als Van der Keere zich in Amsterdam. Na 1630 zijn er weinig of geen bijzonderheden meer te vinden over het leven van Van der Adri den Boer (www.catawiki.nl) 92 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 46