Uit beeldbank TU Delft (2) SAETUD04_06_0148_MMS-01_U Fotografische Dienst TU Delft, Rietveld, W. (30-3-1963) Omschrijving: 'Een van de instrumenten die volgens de methode van elektronische plaatsbepaling werkt is de geodimeter die in de jaren 50 in Zweden ontwikkeld is door E. Bergstrand, als een opstelling om de lichtsnelheid te meten. Over nauw keurig geodetisch gemeten afstanden werd de looptijd van lichtsignalen ge meten, waaruit de voortplantings- snelheid berekend werd. De meting was zeer verwant aan de methode van Fizeau waarmee de lichtsnelheid in de vorige eeuw reeds bepaald werd. Dank- zij de elektronica kon Bergstrand echter - veel nauwkeuriger werken met een meer handelbare apparatuur. Deze apparatuur is ontwikkeld tot een praktisch instrument, de geodimeter, waarmee snel en nauwkeurig afstanden gemeten kunnen worden als de licht snelheid bekend is. Boven het ene uit einde van de te meten afstand komt de eigenlijke geodimeter te staan, boven het andere uiteinde een reflector. In de geodimeter bevindt zich een lampje L waarvoor een elektronische sluiter S ge plaatst is. Deze sluiter, die met een zoge naamde Kerrcel werkt, gaat zeer snel open en dicht, bijvoorbeeld 30 miljoen maal per seconde, zodat er 30 miljoen lichtflitsen per seconde worden uitgezonden. De zendop- tiek Z zorgt ervoor dat het licht scherp ge richt wordt naar de reflector op het andere uiteinde van de meetlijn. Deze reflector kaatst het licht terug naar de ontvangoptiek O, die het concentreert op de fotocel F. De fotocel zet de ontvangen lichtflitsen om in spanningsstootjes. In de geodimeter is inge bouwd een zeer nauwkeurige elektronische tijdmeter T, werkend met een kwartskristal. Met deze tijdmeter wordt het tijdverschil gemeten tussen uitzenden en ontvangen van de lichtflitsen. Met dit instrument kunnen afstanden tot 5 a 10 km binnen een halfuur gemeten worden met een nauwkeurigheid van enkele centimeters. Met de klassieke methoden zou zo'n meting indien praktisch uitvoerbaar, enkele dagen in beslag nemen. De geodimeter heeft het bezwaar dat de werking sterk gehinderd wordt door dag licht, zodat overdag alleen korte afstanden overbrugd kunnen worden.' Redactionele toevoeging: volgens www.achterdegevelsvandelft.nl is deze foto genomen op de Ezelsveldlaan. Volgens Leen Aardoom is de man op de foto Jan de Munck. https://repository. tudelft.nl 93 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 47