Column: ouderen bij landmeetkundige instellingen NEVER OLD MAN SURVEYOR Onderwerp is deze keer niet wéér de achterblijvende feminisering van het vakgebied, maar de 'biologische klok' van oudere vakmannen. Op internet en zeker bij Marktplaats daarop krijg je bij zoeken op 'oudere landmeter' vooral oudere instrumènten 'met gebruikssporen'. Tussen de zoekresultaten zat toch een mooie en passende tekening van een lopende meetarbeider uit Purmerend uit 1944 van Maarten Oortwijn, ondergebracht in het Waterlands Archief. "t hoge bruggetje over de Wheere' is de echte titel. Waarom die aandacht voor oudere vakmannen? Op 11 december 1969 werd er voor de jonge studenten van het Landmeetkundig Gezelschap 'Snellius' een lezing gehouden over 'Menselijke verhoudingen in het bedrijf met name bij landmeetkundige instellingen'. Spreker was mr.ir. J.M.C. Witvliet, toen docent aan de afdeling Landmeetkunde van de HTS in Utrecht. Hij kwam in 1926 in K&L voor als 'candidaat-Indische Landmeter', kwam in 1936 met verlof uit de Insulinde om in Leiden zijn doctoraal Indisch recht te halen en ging in 1940 naar het Kadaster in Batavia. (De DHC-bibliotheek heeft van hem uit 1952 'Stedebouwkundige herverkaveling en toewijzing in verwoeste gebieden in Nederland', dus hij had een brede blik.) In maart 1970 kwam die Witvliet-lezing in Geodesia en in juni 1970 precies eender in het Tijdschrift voor K&L. Dat is 50 jaar geleden. Mocht het Geodesiavolk toen al weten hoe hun toekomstige chefs over hen gingen denken? Er was als hulp zelfs een tussenkopje 'Oudere werknemer'. Bij die lui moest 'de geodetisch ingenieur' onderscheid gaan maken tussen de kalenderleeftijd en de functionele leeftijd. 'Door intensieve samenwerking van bedrijfsleiding bedrijfsarts, etc. kan men erin slagen de functie en status- van oudere werknemers reëel te handhaven. In het huidige proces van economische en technologische veranderingen blijken de hogere leeftijdsgroepen in toenemende mate de zwakste categorie en zeker lijkt mij dit het geval in landmeetkundige ondernemingen. Oplossingen vergen vaak bijscholing en omscholing, maar de ouderen schijnen hierbij weinig aan bod te komen', aldus het prima verhaal van acht tekstpagina's, zonder ook maar één plaatje en met achteraan 23 literatuurverwijzingen. Hierbij maar als twééde plaatje een later T-shirt van www.bing.com. Adri den Boer lllWl "SJ 96 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 50