Vrijdag 10 mei 1940 Op straat komt collega Harder ons tege moet. Hij heeft de hele ochtend op 'Geodesie' geholpen om te werken. Boven moet alles ont ruimd worden. Met een militaire auto is er al heel wat weggehaald en naar veiliger plaatsen gebracht, o.a. verschillende instrumenten gaan er ook heen. Onderweg ontmoeten we collega Meeuwes, die een stereoscooptoestel mee naar huis neemt, voor de veiligheid en voor eventuele arbeid thuis. Bij het gebouw aan de Kanaalweg staan alle militairen gereed met helm en geweer, enz. Ook de luchtwacht is voltallig aanwezig. Professor Tienstra en luite nant Brouwer3 met de andere kapiteins ook in oorlogsuitrusting. De passerende politie draagt een karabijn en revolver, in de aanslag, in de hand. De luchtbescherming komt ook in actie. (De sirenes loeiden pas een half uur minstens na de eerste aanval!) Ook padvinders fietsen door de straten. Ons wordt aangeraden om ook een stereoscooptoestel mee te nemen. De Delfgauwseweg schijnt in handen van de Duitsers. Draisma4, die 's morgens per auto uit Pijnacker is gehaald om op Geodesie te werken, kan niet meer naar huis terug. We brengen de instrumenten naar huis. Na het middageten hebben we getracht nog eens weer in de stad te komen. Het ge lukte. Op alle kleine bruggetjes en hoeken van straten word je door militairen aangehouden. Eén der soldaten schoot op overvliegende vliegtuigen. Wij vluchtten in de grote portiek van de Delftse Courant. Op het postkantoor werd ik gefouilleerd op wapens. Mijn geld, dat ik er pas maandag heenbracht, heb ik terug kunnen krijgen. De gehele Wippolder wordt nu ontruimd! - De mensen stromen de stad bin nen, met een koffertje, een zak met eten, kinderwagens, het is een zielig gezicht. Door de stad rijden enkele pantserwagens. Af en toe hoor je in naburige straten nog schieten. Het is nu drie uur. De verhalen, die je hoort van parachutisten, zijn ingemeen: politieagenten worden uitgekleed, of burgers, en de 'heren' vertonen zich dan in de gestolen kleren. De parachutisten hebben automatische wapens en sommigen hebben zelfs lichte motoren. Men schijnt de meesten nu de baas te zijn, maar in de richting van de Wippolder is het nog niet rustig. Eén van hen was in een boom gedaald - in Ned. Uniform - Ze hebben hem finaal kapot geschoten. Een andere was op een plat dak gedaald. Men heeft hem wijs kunnen maken, dat hij omringd was door talloze Ned. Militairen. Hij heeft zich overgegeven. Zaterdag 11 mei 1940 Na de wandeling, die ons goed gedaan heeft - vr. A. is nu beter gemutst - hebben we vr. Boven een poosje op bezoek gehad. Hij was bij Lunenburg op Geodesie geweest en had zijn weekloon ontvangen. Dus dat loopt mis schien ook nog los. Jammer, dat we wel ons arbeidscontract hebben getekend, maar nog niet teruggekregen hebben. Pinksterzondag 12 mei Terwijl ik stond te wachten bij de school passeerden De Blauw5 en Harder van Geode sie. Ze vertelden, dat er morgenochtend weer gewerkt moet worden. Ze vroegen of ik ook kwam. Natuurlijk niets liever dan dat. Het vooruitzicht om de hele dag niets te doen te hebben is ook niet erg prettig! 'k Zou de bood schap ook doorgeven aan Altena. Terug ben ik nog even bij Boven geweest om het ook hem te zeggen. Hij komt morgenvroeg ook om negen uur. Boven had een gerucht gehoord, dat de zaak naar Den Haag zou worden overge bracht. Wat ervan waar is zullen we later wel vernemen. Pinkstermaandag 13 mei We zijn vandaag, Pinkstermaandag, weer aan het werk gegaan op Geodesie. Eerst waren er een twaalftal aanwezig. Na samen met mijn heer Lunenburg6 krijgsraad te hebben gehou den, hebben we eerst het gebouw gereinigd van de rommel op de vloeren, enz. 's Middags verschillende dingen naar beneden gesjouwd, 51 3 Sinds 1932 was de landmeetkundig ambtenaar H.A. Brouwer (1910) MD-er. 4 Eibert Draisma was (later?) personeelschef bj de MD. 5 Hidde de Blauw was (later?) landmeetkundig rekenaar bij de MD. 6 M. Lunenburg, toen bedrijfsleider Fotogrammetrie van de MD. Hij schreef in het lustrumboek Snellius 1955 zijn 'Beelden uit de carrière van een rimboe-landmeter' en negeerde de meidagen van 1940, p. 138-146. 2020-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 5