Historisch nieuws Uit het bovenstaande blijkt dus dat het Kadas ter eerder een voortzetting van een bestaande situatie was dan iets nieuws. Ook aan het einde van de 18e eeuw was de kennis en techniek verbeterd. Het systeem van bijhouding van ge gevens door het Hoogheemraadschap, opgezet in de 16e eeuw, voldeed niet meer. Ook het verschil tussen landelijk en stedelijk gebied moest verdwijnen. Dus was het wenselijk om een nieuw landelijk systeem op te zetten. In 1851 besloot het Hoogheemraadschap Rijnland om het morgengeld op basis van de gegevens van het Kadaster te gaan heffen. Ook nu nog worden de basisgegevens die nodig zijn voor waterschapsheffingen, voor een be langrijk deel betrokken van het Kadaster. Maar het waterschap heft niet alleen meer belastin gen op basis van de oppervlakte. Thans hebben we te maken met de "watersysteemheffing on gebouwd", die nog steeds is gebaseerd op de kadastrale oppervlakte en de "watersysteem- heffing gebouwd", die gebaseerd is op de waar de van de onroerende zaak. Die waarde wordt al weer 25 jaar (de Wet Waardering Onroe rende Zaken, Wet WOZ is op 1 januari 1995 in werking getreden) door gemeenten bepaald. Waterschappen zijn daardoor steeds minder zelf verantwoordelijk voor de registratie van onroerende zaken, maar vertrouwen op een stelsel van basisregistraties waar de Basisregi stratie Kadaster en de Basisregistratie WOZ deel van uitmaken. Ook in dit stelsel van basisregistraties speelt de landmeter (geodeet) nog steeds een belangrijke rol. De invoering van de Wet WOZ in 1995 heeft daarmee, net als de uitspraak van de Geheime Raad in 1548, blijvend invloed op het werkterrein van de landmeter (geodeet) en van het waterschap. Maar wie durft er nu nog te zeggen dat de gegevens, oppervlakten en waarden in dat stelsel van basisregistraties "nagenoeg voor honderd procent juist" zijn? Museum Rotterdam bedreigd! Na een negatief advies van de Rotterdamse Raad van Kunst en Cultuur (RRKC) worden onze musea bedreigd met sluiting. Dat willen we niet laten gebeuren! Help ons en teken de petitie! Bedankt! (www. museumrotterdam.nl) P.S. In DHC 2016-4 werd uit dit museum het gipsmodel van een landmeter nog opgenomen, dat deel uitmaakte van het museumparkmonu ment voor directeur Gemeentewerken G.J. de Jong (1845-1917)! De aanleiding was toen de verhuizing naar het nieuwe Timmerhuis achter het stadhuis. Kanaalweg 4 Delft dicht op Open Monumentendag Leermonument' is uitgerekend het thema van de Open Monumentendag 2020. De zolder van 114 het vroegere Laboratorium voor Geodesie op Kanaalweg 4 in Delft, een DHC-dependance, kan dan niet open zijn vanwege de corona beperkingen, aldus Wim van Beusekom tijdig. FIG Working Week 2020+1 'It has turned out that, very generously, the local organisers for the Working Week 2021 from Ghana have offered that the FIG Working WOftkENG WEEK FIG Working Week 2020+1 (https://fig.net/news/) 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 18