Week that should have taken place in the Netherlands in 2020, can be held in the Netherlands in 2021 (instead of Ghana). It is a very special and generous offer from the Ghanaian Local Organising Committee for which both FIG Council and the Dutch Local Organisers are very grateful. This is showing real FIG spirit to come up with such an offer! FIG Council has therefore made the following decisions: The FIG Working Week 2021 will be held in the Netherlands instead of Ghana, and the Dutch Local Organisers have accepted this special offer so that their preparations have not been done in vain.' (https://fig.net/news/) De voorman en de tweede man' Voorop het vorige nummer was (uniek!) een meetarbeider afgebeeld. Was dit nu een voor man of een tweede man? Het nieuwe lid van de DHC-Raad van Advies, Bert Toussaint, schreef in 1998 in een RWS-uitgave over de formatie van de Meetkundige Dienst (MD) in de jaren dertig: 'Een normale meetploeg bestond uit een landmeetkundig ambtenaar en twee meet- arbeiders: de voorman en de tweede man. Alertheid en een actieve houding van de voor man was van groot belang voor het slagen van de meetactiviteiten. De tweede man was een soort hulp, een 'handlanger' van de voorman. Na de voltooiing van een werk of wanneer de reisafstand tot het werk te groot werd kregen de meetarbeiders ontslag. Dat was althans de bedoeling. In de praktijk werden zij dikwijls in dienst gehouden. Het duurde lang voordat on geschoolde arbeiders waren gevormd tot meet- arbeiders en dus was het inefficiënt hen dan weer na de afloop van een werk te ontslaan.' (H.C. Toussaint, Uitgemeten en uitgetekend (RWS-serie 59, 1998), p. 74) Vrome en heidense wereldkaarten In 1682 gaven Hendrik en Jacob Keur uit Dor drecht een nieuwe bijbeldruk uit, voor het eerst met een wereldkaart van Bastiaan Stoopen- daal. De randversiering daarvan werd over genomen van graveur Nicolaas Visscher. Er verschenen zo mythologische figuren in de Keurbijbel. Amsterdamse concurrenten hadden daar kritiek op en drukten 'vrome kaarten' met prenten van waarschijnlijk Romeyn de Hooghe. Op de achterkant van zo'n 'vrome kaart' is in de door Gijsbert de Groot in 1687 uitgegeven bijbel te lezen: "Ook hebben wy verfoeyt de afbeeldingen van de vier Elementen die in veele Werelt- kaarten, tot cieraat, bygevoegt zijn; welke niet anders vertoonen als Heydensche verzierin gen, van Proserpinas schakinge door Pluto, de triomf van Jupiter en Juno, de verliefde Neptunus, de milde Ceres met de hoorn des overvloeds, de dronken Bacchus met sijn Knapen, en andere vodderyen meer, die vooral in de Kaarten des Bijbels niet en passen Maar wy vertoonen u hier de productie van de geschapen werelt uyt Gods eeuwigen raad, en alvervullend wezen." Keur moest een nieuwe kaart laten ontwerpen. (Adri den Boer, naar: Marieke Maathuis, Keur - een Dordtse drukkersdynastie, in: Historisch tijdschrift Holland, 2019-04) Uit het eerste Kadastermuseum (5) De geodetische 'collectie Nederland' is ruimer dan de IGIE-bestanden en de verzameling van het bedrijfsmuseum van het Kadaster in Arnhem. 115 Kadastrale theodolietkist uit 1900 van het Belasting en Douanemuseum Rotterdam www. data. collectienederland.nl 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 19