ownnc verhoogde alidade met twee vizieren (waarvan er één ontbreekt), die over een cirkel van binnen en buiten bewegen, en een buitenste 360°-schaal, verdeeld in twee 180°-schalen, rond een magnetisch kompas met gegraveerde windroos en windstreken, met losse bodem plaat en stafkop in originele eikenhouten kist. Het instrument is niet gesigneerd. De Wind roos heeft de kardinale punten in het Frans. Kompasafmetingen: hoogte 12.5, sectie 18.5. (www.catwiki.nl, opbrengst €3.600) Ahrend en Zoon te Amsterdam - landmetersketting van twintig meter (2) - messing en ijzer Nederland - rond 1900 - twee sets van een landmetersketting uit ca. 1900. 'Deze meet instrumenten werden o.a. gebruikt door land meters en kaartenmakers voor het opmeten en in kaart brengen van bijvoorbeeld polders of andere gebieden en werden al gebruikt in de 18e eeuw. Beide sets bestaan uit een ijzeren met messing ketting van twintig meter lang, met hierbij een bundel pennen om de uitge legde ketting te fixeren.' Eén set is gemerkt met "AHREND ZOON 20m", de andere met "AHREND ZOON AMSTERDAM 20m". Handig, en het totale gewicht is 8,5 kilo. (www.catawiki.nl, Opbrengst €140.) N.B. In DHC 2020-1 stond op p. 19 een meet band uit het Belastingmuseum met in de be schrijving daarvan de vermelding dat die band 200 cm lang was, reden waarom de redactie er '[sic.]' aan toevoegde. HisGIS 1832 Zuid-Holland Kustzone (Als aanvulling op DHC 2020-1, p. 20/21.) 'Het is wat dat betreft van het grootste belang dat uiteindelijk ook beide Hollandse provincies helemaal in HisGIS worden ingevoerd. Het goede nieuws is dat eind 2020 drie projecten zullen worden afgerond, die er tezamen toe leiden dat aansluitend op de Zuid-Hollands Kustzone ook noordelijk Rijnland, Zuid- Kennemerland en het gebied tussen Egmond en Schoorl in het systeem opgenomen zijn. Dat betekent dat het oude cultuurland van Holland, van waaruit de expansie is ingezet die zou leiden tot Hollands dominantie, voortaan ook kadastraal-landschappelijk kan worden be studeerd.' (Historisch Tijdschrift Holland 2020-01, p. 28) Setting Btiu Oud papier. 'A transit station on the Idaho-Montana boundery' (Scientific American, sept. 1922) Aldine 'O'er land and sea' library No 58 (Seth Slocum, Railroad Surveyor, or the Secret of Sitting Bull) (pinterest-recommendations@ ideas.pinterest. com) 121 Ahrend-meetketting van 20 m., Amsterdam, rond 1900 (www.catawiki.nl) Scientific American, sept. 1922 (pinterest- recommendations ideas.pinterest.com) Aldine 'O 'er land and sea' library No 58 (Seth Slocum, Railroad Surveyor, or the Secret of Sitting Bull) (pinterest- recommendations ideas.pinterest.com) 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 25