Monografie 'Landmeters en Ruilverkaveling' beschikbaar Studie anno 2020... .gebruikt op internet nog even een groepsfoto van voor de anderhalvemeterregels: studenten van de Universiteit Bonn met mooie vlag. (www.bing.com) - 'Mussertpaal' uit museum Spakenburg 'Het kan zijn dat men het niks vindt als weg- meubilair alleen iemands naam krijgt als je goed fout bent geweest.' Met die zin zocht ik een verklaring waarom in museum Spaken burg een herplaatste 'Mussertpaal' (betonnen grenssteen van Utrechtse provinciale weg) daar anders (en netter) heette (DHC 2020-1, p. 31). Arie ter Beek van het genoemde mu seum legde het intussen uit: 'We hebben de term 'Mussertpaal' niet gebruikt, omdat dit dan ook weer uitgelegd moet worden, en dan was het bordje te groot geworden. Maar we waren uiteraard op de hoogte van de benaming voor deze paal. Vandaar.' Hij meldde ook nog: ''We zijn bezig om een replica van een oude grenspaal tussen Bunschoten en Baarn te laten maken.' (Adri den Boer) Het is mij een genoegen de publicatie 'Landmeters en Ruilverkaveling' te kunnen aankondigen, nummer 5 in de reeks Geodetisch-Historische Monografieën. Deze monografie beschrijft de geschiedenis van honderd jaar ruilverkavelen en de betrokkenheid van landmeters. Het begin was de eerste vrijwillige kavelruil 'Ballumer Mieden' op Ameland in 1916. Het rapport behandelt hoe door de jaren heen vanuit de samenleving tegen de ruilverkaveling werd aangekeken, hoe zich dit vertaalde in wetgeving waarin de doelstelling steeds verder werd verruimd, en geeft zicht op de gereedschapskist van de ruilverkavelings landmeter door de jaren heen. Tal van ruilverkavelingsprojecten komen aan de orde. Deze zeer leesbare monografie gaat niet uit de weg dat vanuit natuur- en landschapskringen vaak negatief over ruilverkaveling werd gedacht, maar noemt ook de sociaal-economische verheffing van het platteland, die in honderd jaar tot stand kwam. Een internationale vergelijking ontbreekt niet, alsmede een beknopte beschouwing omtrent de toekomst van het ruilverkavelingsinstrument in de huidige tijdgeest van crises. Een samenvatting in het Engels is toegevoegd. De monografie is tot stand gekomen door Martin Wubbe als projectleider en Paul van der Molen, en door tal van collega's die geïnterviewd zijn, tekstfragmenten hebben aangeleverd en meegelezen hebben. Het Kadaster stelde genereus Peter Donderwinkel ter beschikking voor lay-out en opmaak. Deze monografie is uitsluitend digitaal verkrijgbaar via de website van De Hollandse Cirkel. De auteurs/samenstellers laten in eigen beheer enkele exemplaren drukken als boek. Zie daarvoor de mededeling in dit tijdschrift. Roel Nicolai, voorzitter 126 J Groepsfoto van studenten van de Universiteit Bonn van vóór de anderhalvemeterregels (www.bing. com) 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 30