Stichting De Hollandse Cirkel publiceert Geodetische Monografie Nr. 5 Paul van der Molen en Martin Wubbe Het is eindelijk zo ver. De Geodetische Monografie Nr. 5 over 'Landmeters en Ruilverkaveling' is nu gepubliceerd als PDF op de website van Stichting De Hollandse Cirkel: https://www.hollandsecirkel.nl/ documentatiecentrum/g-h-monografieen. De eerste activiteiten om tot deze monografie te komen dateren van begin 2017. In de jaren daarna stelde Martin Wubbe een plan van aanpak op; hij interviewde tal van betrokkenen, er werden tekst fragmenten aangeleverd en Paul van der Molen begon te schrijven, te knippen en te plakken om er een leesbaar en consistent geheel van te maken. Daarbij werd geen historisch archiefonderzoek gedaan (dat moet ooit aan professionele historici overgelaten worden), maar werden wel tal van documenten doorgenomen, waaronder vele be- leids- en parlementaire stukken. De bijlagen ge ven aan om wie en wat het allemaal ging. Er is niet alleen naar Nederland gekeken: het hoofdstuk 'Ruilverkaveling als internationaal fenomeen' geeft een tour d' horizon over de hele wereld. Een samenvatting in het Engels is toegevoegd. Het rapport draagt als ondertitel: 'Een geschiede nis van honderd jaar ruilverkavelen'. De eerste ruilverkaveling vond plaats op Ameland, in 1916. Het was de vrijwillige kavelruil 'De Ballumer Mieden', waar de Kadaster-landmeter Hendrik Jan Klompe de kavelruil realiseerde, samen met de Heidemij als cultuurmaatschappij. Nu, honderd jaar later, zijn we via de wettelijke ruilverkave ling, de landinrichting en de inrichting van het landelijk gebied aangeland bij de Omgevingswet, waarbij het kabinet de voorkeur geeft aan vrijwil lige kavelruil, onder begeleiding van het Kadas ter, omdat diens kunde en kennis 'onontbeerlijk is' (Memorie van Toelichting). En bovendien is de belangrijke andere organisatie die verantwoorde lijk was voor de uitvoering, namelijk de Dienst Landelijk Gebied, inmiddels opgeheven. In zekere zin zijn we dus terug bij zoals het ooit begon. In het rapport passeert de hele geschiedenis van hon derd jaar de revue, in periodes gerelateerd aan voortschrijdende wetgeving, met per periode een uiteenzetting welke gereedschapskist de landmeters tot hun beschikking hadden. Daarbij speelt de auto matisering een belangrijke rol. Tal van ruilverkave lingsprojecten, en met name de verschillende rollen die de landmeters daarbij hebben bekleed, worden beknopt beschreven. Is daarmee na honderd jaar de rol van het ruil verkavelingsinstrument uitgespeeld? In de laatste twee hoofdstukken schetsen wij de mogelijke toe komst ervan, onder het nieuwe tijdsgewricht: zelfs de recente nota 'Alles kan niet overal' (het 'rapport Remkes') geeft aan dat herschikking van de ruimte lijke functies van het landelijk gebied, in het licht van de diverse crises die zich thans voordoen, vraagt om de toepassing van een landinrichtings instrument. Al met al is het een kloek werk geworden, dat 232 pagina's omvat. Tal van foto's en kaarten zijn opge nomen, waarvan de meeste in kleur. Stichting De Hollandse Cirkel stelt de PDF via de website gratis ter beschikking voor een ieder die er kennis van wil nemen. Echter: wij hebben ons voorgenomen in eigen be heer bij een drukkerij te Groningen het boek in een beperkte oplage te laten drukken. De kostprijs in clusief verzending is €29,95 per stuk. Het gaat om een hardcover-boek, in kleur, dubbelzijdig bedrukt, cover in matkleur. Wilt u een dergelijk gedrukt exemplaar hebben, dan kunt u dat melden bij pvdmolen01@hetnet.nl. Na inventarisatie zullen wij dan de bestelling plaatsen en bij gereedkomen u een exemplaar plus factuur toesturen. Wat u qua tekst zult aantreffen is identiek aan de PDF op de website. Indien u belangstelling daarvoor hebt, dan gaarne vóór 1 oktober 2020 reageren. Dan gaan wij de bestelling plaatsen. 127 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 31