Varia: Kadaster haalt grenspaal weer naar boven aan de afschaffing van de con- langs de grens patrouilleerden leven van de smokkelaars moei- Vanuit de Stichting Historische Kring Kotten (gemeente Winterswijk) kwam de vraag bij het Kadaster binnen of men grenspaal 774A om hoog mocht halen. Deze grenspaal was name lijk niet meer zichtbaar voor wandelaars en fietsers. De stichting is al een tijd bezig met een grensstenenproject, waarbij ze een wandel rondje aanleggen langs een aantal opmerke lijke grensstenen. De paal is een zogenaamde 'Wappenstein' uit het jaar 1766 met nummer 100 (dit is het oude nummer) en is daarmee zo'n opmerkelijke grenssteen. Het omhoog halen (ook wel 'roeren') van zo'n steen mag alleen door de Kadasters van beide landen plaatsvinden en niet door andere partijen. We hebben daarom contact gezocht met onze Duitse collega's om hier ook bij aanwezig te zijn. Een stukje geschiedenis Met de ondertekening van de Conventie van Burlo op 19 oktober 1765 in het klooster Gross-Burlo werd de loop van de grens tus sen het vorst-bisdom Mün- ster en het (voormalige) hertogdom Gelderland definitief vastgelegd. Daarmee werden ook de al eeuwen durende grens conflicten bijgelegd. De grens tussen onze beide landen is sindsdien stabiel, want ook het Weense congres van 1815 en het traktaat van Kleef in 1816 bevestigden de overeen komsten van 1765. De wandeling die is uitge zet heet het Kommiezen- pad. Als 'Kommiezen' werden door de bevolking die douanebeambten aan- geduid die tot troles in 1995 en daarbij het lijk maakten. Aan de slag! Afgelopen woensdag 10 juni was het zover dat grenspaal 774A omhoog gehaald zou worden. We verzamelden ons allemaal aan de grens overgang bij Kotten. De Stichting zorgde zelf voor koffie en de nodige hand jes om het werk te doen. De gemeente Winterswijk, het Kadaster (met landmeter Sjouke Dijkstra) en een verte genwoordiger van het Duitse Kadaster (Geoinformation und Liegenschaftskataster) waren aanwezig bij deze ge beurtenis. Het omhooghalen van de steen was lastig, hij was namelijk bij een eerdere verplaatsing in een groot blok beton gezet. Maar met veel wilskracht en doorzettings vermogen is het uiteindelijk toch gelukt. Onze landmeter heeft ervoor gezorgd dat de steen weer netjes recht en op de juiste locatie staat. De steen is nu weer goed zicht baar en het jaartal 1766 en nummer 100 zijn weer lees baar. Paul van Diepen, adviseur product- en procesinnovatie bij Kadaster 132 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 36