Varia: grenzen soms 'uit de kunst'... Grenzen worden bui ten meer nièt dan wèl fysiek aangegeven. Het Utrechtse Domplein kent vele soorten verborgen grenzen. Twee zicht bare lijken nu aandacht te vragen. Het plein wordt aan drie kanten omgeven door brede, moderne, roestvrijsta len grensmarkeringen die in het plaveisel zijn aangebracht. Er lijken juist heel oude grenzen op aangegeven en. één grens waar elk kwartier een lichte nevel uit opstijgt en bij donker weer komt er groen licht omhoog. In dat opzicht is het dus al een unieke grens. De gleufmarkeringen geven 1:1 aan waar vroeger de muren van het Romeinse castellum lagen. Op het staal zijn bovendien schaalloze schet sen van de grenzen (limes) van het Romeinse Rijk weergegeven, want. die lagen daar niet. Is het ook voor de jongens op de foto zodoende een ingewikkelde dubbele grens? Met het kunstproject van OKRA Land schapsarchitecten (Utrecht) was in 2005 be gonnen. 'Bijzonder kunstwerk Domplein na meer dan tien jaar voltooid', zo kopte het Algemeen Dagblad van 4 december 2017. DHC besteedde nog geen aandacht aan deze uitzetting van oude grenzen. Roots maatwerk uit Brummen realiseerde wat zij noemen 'Romeins Castellum Dom plein Utrecht' voor de stichting Domplein 2013 en de gemeente Utrecht. Op de buurt- website staat sinds 2019 weer alleen die an dere grens: 'Op de richels op het Domplein staat met lijnen en namen aangegeven hoe de grenzen van het Romeinse Rijk vroeger liepen.' Zijn dubbele grenzen toch wat ingewikkeld? Adri den Boer (www.okra.nl, www.fonteinopmaat.nl, www.indebuurt/utrecht.nl) 133

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 37