Gepubliceerd werd ver der in het artikel dat Nederlandse kranten meldden: 'De wacht bij deze graven zal door leden van de Hitler- jugend in Nederland worden betrokken.' Genóémd werd ook nog een Polygoonfoto van 19 juni 1940 aan de Kanaalweg. Het bijschrift daarvan luidt: General der Flieger Christiansen, Rijks commissaris Dr. Seyss-Inquart en General Hans Rauter 'inspecteren een eenheid van de Duitse Hitlerjugend t.g.v. de overdracht van het Heldenkerkhof in Delft'. Wèlke na tionaliteit Hitlerjugend is dus onduidelijk, maar het was dus méér dan de Nationale Jeugdstorm van de NSB. Deze reactie is vooral om ook deze boomrijke Kanaal- wegfoto toch nog door te geven (https://nimh-beeldbank.defensie.nl/). 't Kon verkeren: ik liep veertig jaar van en naar het station over deze Kanaalweg, wist hier nimmer van en vraag me nu af hoe oud deze knulletjes en meiden geworden zijn. Adri den Boer (2020-2, p. 50, De meidagen van 1940 rond Kanaalweg 4 in Delft) Van een oomzegger uit Emmen werden als nog foto's van Willem Stel ontvangen voor bij genoemd artikel: '1943 - Metingen ter verbetering RW 39 (nu Prov. weg N355) wegvak: Hardegarijp - Buitenpost. W. Stel noteert in de buurt van Zwaagwesteinde', en een pasfoto. Dank en het werd er completer mee! (2020-2, p. 56, Het Kadaster in de Tweede Wereldoorlog) 1. In dit artikel is ook verwezen naar mijn artikel 'Vijf jaar kaartenmaken in beeld' in Geo-Info 2017-5 over de TDN in WOII (en onder Duitse directie). Nadien (her)las ik in: Koos Groen, Landverraad, Weesp 1984, p. 241 nog over de zuivering van het bedrijfs leven: 'De NV Boek en Steendrukkerij De IJssel drukte voor de Duitsers stafkaarten van Schotland. Hoewel de invasie naar En- geland nooit is doorgegaan en de kaarten dan ook niet zijn gebruikt, werd de directie van dit bedrijf toch tot vijfhonderd gulden boete veroordeeld.' De drukkerij was in De venter en wie weet evt. uit overlevering meer van deze kaartproductie? Hij man keert ook in Nico Bakker, '200 jaar kaar- tenmaken in beeld' uit 2015 (met wel de 'Truppenkarte' van Nederland). 2. De webstek www.beeldbankgroningen.nl bevat een foto van J. Mulder (1945-4) van 138 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 42