nauwkeurigheid bij een drijvend object minder dan bij een vast-opgesteld baken. De gemeten hoeken moeten vervolgens in de kaart worden gezet. Dit kan op verschillende manieren7: - Berekening (bijvoorbeeld methode Cassini, Collins of barycentrische coördinaten - Tienstra); - Grafische constructie met gradenboog en passer of proportieliniaal ('tang') en passer; eventueel op overtrekpapier, waarna de posi tie wordt overgenomen op het tekenblad; - Afpassing met plaatspasser (Engels: Station pointer). In dit artikel zal met name op het gebruik van de (lodings)sextant en plaatspasser in Neder land worden ingegaan. De plaatspasser is daar bij een instrument waarop twee gemeten hoe ken tussen drie vaste punten direct ingesteld kunnen worden. Daartoe heeft de plaatspasser een vast been en een cirkel waarlangs twee verstelbare benen middels twee schaalverdelin gen van 0-180° kunnen worden ingesteld. Door de twee gemeten hoeken in te stellen en vervol gens de drie benen zo te bewegen dat deze samenvallen met de drie vaste punten, wordt in het midden van de cirkel het gezochte snellius- punt en daarmee de positie tijdens de meting gevonden. Op een varend schip dient de hoek meting gelijktijdig tussen de drie punten te worden uitgevoerd; de meest gebruikte me thode om dit te bereiken was met twee waar nemers die gelijktijdig hun hoeken noteerden. In dit artikel zal ik steeds, tenzij uitdrukkelijk anders vermeld, met 'sextant' het instrument gebaseerd op dubbele reflectie bedoelen, zoals gebruikt bij de plaatsbepaling op zee. Strikt genomen is een dergelijk instrument alleen een sextant als het een boog van 60° bestrijkt (na dubbele reflectie dus 120°). Maar aangezien een dergelijk instrument zelden een exacte maximale hoek van 120° heeft en in de prak tijk een hoek tussen de 90° en meer dan 180° kan hebben, gebruik ik hier voor het gemak de algemene naam 'sextant'. Oorsprong van de sextant Dubbele reflectie De sextant kent zijn oorsprong in de 17e eeuw en is in feite een doorontwikkeling van instru menten zoals de Jakobsstaf en het Davis- kwadrant. Deze instrumenten maakten echter geen gebruik van reflectie, met uitzondering van Joost van Breens Spiegelboogh uit ca 16608 en Hooke's 'reflecting instrument' uit 1666.9 Deze instrumenten maakten beide gebruik van een enkelvoudige reflectie. Het eerste instrument met dubbele reflectie is uit gevonden door Sir Isaac Newton (1642-1727), die het ontwerp in 1699 presenteerde aan de Royal Society.10 De documentatie hierover werd echter door de toenmalige secretaris, Sir Edmond Halley, slordig weggeborgen en pas in 1743 weer teruggevonden.11 Godfrey en Hadley Tot 1730 vond er geen verdere ontwikkeling plaats. In dat jaar werd in wat nu de Verenigde Staten van Amerika is (toen een Britse kolo nie), een, door Thomas Godfrey (1704-1749) ontwikkeld, instrument op basis van dubbele reflectie getest.12 In 1731 werd door de Royal Society een beschrijving gegeven van twee instrumenten op basis van dubbele reflectie, ontwikkeld door John Hadley (1682-1744).13,14 Het eerste instrument van Hadley en dat van Godfrey waren qua opzet en werking gelijk aan het instrument van Newton. Beide wijken af van de 'moderne' sextant, doordat ze de spiegel en index-arm parallel hebben4. Het tweede instrument van Hadley is qua construc tie vergelijkbaar met de moderne sextant met een index-arm die haaks staat op de telescoop. Daarmee is het verdedigbaar Hadley de uitvin der van de moderne sextant te noemen, terwijl zowel Newton als Godfrey hem voor waren. 101 7 Hydrografisch Opnemen, Ministerie van Marine, 1952, p. 341 e.v. 8 Nicolas de Hilster, Navigation on Wood, 2018, p. 312 e.v. 9 Charles H. Cotter, A history of the navigator's sextant, 1983, p. 104 10 Charles H. Cotter, A history of the navigator's sextant, 1983, p. 106 11 Bruce Bauer, The sextant handbook, 1992, p. 28 12 Charles H. Cotter, A history of the navigator's sextant, 1983, p. 122 e.v. 13 Charles H. Cotter, A history of the navigator's sextant, 1983, p. 111 e.v. 14 Peter Ifland, Taking the stars,1998, p. 15 e.v. 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 5