Het tweede instrument van Hadley werd later soms bekend onder de naam 'Hadley's qua drant' en had een sector van 45°. Hadley refe reerde aan het (eerste) instrument met verge lijkbare werking en schaal echter zelf als octant15, wat correct is omdat er tot 90° mee gemeten kan worden. Tegenwoordig wordt dit type instrument dan ook normaliter als octant bestempeld.16 Hadley's octant werd primair ingezet voor de astronomische plaatsbepaling als vervanging voor het Davis-quadrant of de Jakobsstaf en daarmee voor het meten van met name de breedtegraad. Reflectiecirkel Voor het meten van de lengtegraad waren er op dat moment twee methoden in ontwikkeling. Enerzijds de chronometer (John Harris) en anderzijds de 'maansafstand'-methode. Hoewel er vaak wordt beargumenteerd dat deze twee methoden elkaar beconcurreerden, is dit in feite niet waar. De chronometer is een uit stekend instrument om de verandering in tijd te bepalen, maar is uit zichzelf niet in staat de absolute tijd te bepalen. Omgekeerd is de maansafstand-methode erop gericht de abso lute tijd nauwkeurig te bepalen, maar is het bijna niet doenlijk hiermee de verandering in tijd goed bij te houden. De twee methoden ondersteunen elkaar dus. Toen Tobias Mayer kwam met nauwkeurige tabellen voor de maansafstanden, bleek al snel dat de octant met zijn 90° onvoldoende bereik had hiervoor. Tobias Mayer ontwikkelde hier zelf de zoge naamde 'repeating circle' voor.17 Dit instru ment maakte gebruik van hetzelfde principe als de octant, maar had een groter meetbereik. Het ontwerp van Tobias Mayer uit 1754 werd door de instrumentmaker John Bird in 1757 gemaakt als cirkel met een straal van 16" (ca 40 cm).17 Dit instrument werd door (later ad miraal) John Campbell op zee getest en bijzon der onhandig bevonden. Op zijn verzoek maakte John Bird een messing sextant van 120° voor hem in 1759.18 Deze bleek prima te voldoen en de ontwikkeling van de reflecting circle kwam hiermee in Engeland grotendeels stil te liggen. In Frankrijk werd de reflecting circle door Jean-Charles de Borda en Etienne Lenoir wel doorontwikkeld tot zijn uiteinde lijke vorm in 1777.17 Een afgeleid instrument hiervan is de uit de landmeetkunde bekende repetitiecirkel van Borda (en Lenoir), die echter geen gebruik maakt van de dubbele reflectie en hier dus verder niet beschouwd wordt. Sextant voor horizontale plaatsbepaling Vroege hydrografie De ontwikkelingen zoals beschreven hadden echter als belangrijkste doel de astronomische plaatsbepaling (lengte en breedte). Parallel aan de ontwikkeling van de sextant kwam ook de hydrografie tot zijn huidige ontwikkeling. Waar deze eerst vooral was gericht op het vast leggen van ontdekkingen, werd deze steeds meer op een wetenschappelijke leest ge schoeid. Een goed voorbeeld is de oprichting van het Franse 'Depot des cartes et plans de la Marine' in 1720 en de Engelse 'Hydrographic Office' in 1795. Parallel daaraan waren 'be drijven' als de VOC, maar ook de Engelse East-Inda Company al langer bezig met het karteren. Om de veiligheid van de scheepvaart te verbeteren was het nodig meer gedetailleer de kaarten te produceren, met daarop een veel voud aan dieptemetingen eerdere kaarten. Deze behoefte werd ingevuld door het uitvoe ren van hydrografische opnames. Daarbij werd in eerste instantie vaak gebruikgemaakt van de 'running survey', waarbij begin- en eindpunt van een traject astronomisch werden bepaald en daartussen met kompas en (geschatte) afge legde afstand de kustlijn werd ingetekend. Deze methode leverde echter onvoldoende (nauwkeurige) gegevens op. Sextant in de hydrografie Al in 1765 werd door John Mitchell aan gegeven dat de Hadley-quadrant te verkiezen is voor het meten van horizontale hoeken boven 102 15 John Hadley, The description of a new instrument for taking angles, 1731 16 W.F.J. Mörzer Bruyns, Schip recht door zee, 2003, p. 28 e.v. 17 Charles H. Cotter, A history of the navigator's sextant, 1983, p. 144 e.v. 18 Peter Ifland, Taking the stars, 1998, p. 28 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 6