bruik zijnde, plaatspasser te zijn.30 Huddart was een vriend van Troughton en claimde het instrument sinds 1786 te gebruiken30; nog al tijd zeven jaar nadat bekend was dat Spence deze gebruikte. Vermoedelijk kopieerde hij een instrument van Troughton en claimde dit als zijn eigen vinding. Samengestelde instrumenten Naast de dubbele sextant werden er meer sex tanten ontworpen specifiek voor de hydrografie en het landmeten. Een voorbeeld is de Douglas Reflecting Protractor31, die in 1811 is gepaten teerd en die een gradenboog combineerde met een (enkele) sextant. Een vergelijkbaar instru ment is de sextant-transporteur van Laporte, die in Nederland tot ca 1930 in gebruikt is ge weest bij de Topografische Dienst en bijvoor beeld bureau Schermerhorn.32 Op basis van de collectie van het Royal Maritime Museum in Greenwich lijkt het dat de eerste lodings sextanten in de tweede helft van de 19e eeuw ontstaan zijn.33 Dat wil zeggen, enkelvoudige sextanten die specifiek ontworpen zijn voor de hydrografie. Deze verschillen van hun astrono mische familieleden door het ontbreken van gekleurde filters, met relatief grote spiegels, en vaak hebben ze een telescoop met groot (licht sterk) objectief. Daarnaast zijn veel van deze instrumenten uitgevoerd met een paar extra 'pootjes', zodat ze omgekeerd kunnen worden neergezet; iets wat vooral handig is bij regel matig wisselen tussen meten en opschrijven van de gemeten hoeken. Vaak zijn het ook geen sextanten, maar quintanten, met een hoek van 140° of meer, waardoor de plaatsing of keuze van bakens eenvoudiger wordt. Lodingssextant in Nederland In Nederland is er weinig bekend over het ge bruik van de lodingssextant en plaatspasser voor de 20e eeuw, met uitzondering van het eerdergenoemde gebruik in de landmeetkunde. Doordat in Nederland de overheidshydrografie pas eind 19e eeuw op gang is gekomen is er ook weinig documentatie over te vinden. Wat in ieder geval duidelijk is, is dat er in de collec ties op internet (mijn eigen verzameling, de IGIE-database en de Maritiem Digitaal data base) voornamelijk lodingssextanten van En gelse makelij zijn te vinden voor de 20e eeuw. Voor wat Frankijk betreft is op internet terug te vinden dat er bij Franse antiquairs voorna melijk reflectiecirkels aangeboden worden uit de 19e eeuw. Overigens heeft de zogenaamde 'Cercle Hydrografique'34 tot ver in de 20e eeuw dienstgedaan bij de Franse Hydrografi sche dienst (SHOM).35 104 Kleine sextant van De Koningh uit ca 1920 Detail van de afleesloep en vernier van een grote geodetische sextant van De Koningh 30 David Baxandall, The inventor of the station pointer, in: International Hydrographic Review, 1933 31 Royal Museums Greenwich, 'Douglas Reflecting Protractor', collections.rmg.co.uk/collections/objects/42352.html (laatst bekeken 20-07-2020) 32 H.C Pouls, Nederlands fabrikaat, de kleine spiegelsextant of sextant-transporteur. Een aanvulling, in: Geodesia, 1990, p. 162 e.v. 33 W.F. Morzer Bruyns en Richard Dunn, Sextants at Greenwich, 9259, 2009, bijvoorbeeld HO Da.92 door William Beechey 34 HJs-instrumenten, 'Lefebre-Poulin Cercle Hydrographique', hydrography.pro/presta17/reflecting-circle/315-lefebre-poulin-cercle- hydrographique.html (laatst bekeken 20-07-2020) 35 Manuel de L'Hydrograph - Tome 2, pXVIII.20, SHOM, 1984 2020-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 8