Maastricht Jaren later heb ik de stad Maastricht in kaart moeten brengen, een mooie stad, maar ook één met steile hellingen. Dat betekende veel lopen. Ik verkende er ook het terrein van de ENCI en het gebied van de Sint Pietersberg. Wat een klus! Meestal onderbrak ik het werk in het stei lere gebied door een redelijk vlak stuk terrein op te zoeken en even bij te komen. En dan de volgende dag de berg weer op. Bij de voorbereiding in Delft had ik al door de stereoscoop gezien dat boven op de Canneberg bosschages stonden met een merkwaardige ronde vorm. Dat leek niet natuurlijk. Ik ging dus speciaal naar boven om te zien wat dit voorstelde. De voorafgaande dag had ik het aansluitende werk al gedaan en ik had toen een legerofficier met een rode band om zijn pet zien lopen. Toen ik beneden kwam, was hij, vreemd genoeg, ineens verdwenen. Toen ik boven aankwam, zag ik in de bosschages grote buizen, blijkbaar om lucht aan te zuigen. Daar na ben ik weer teruggelopen. Onder aan de berg op het parkeerterrein stonden bussen met militairen van de NAVO, die de berg ingingen. Later bleek mij dat het een zeer geheim object was. Alle vliegtuigen die richting Nederland vlogen worden daar geregistreerd. De bosscha ges waren dus bedoeld als camouflage. Na een paar weken had ik de stad en het buitengebied klaar en kreeg ik opdracht om over de grens een snelle verkenning in België uit te voeren, hoofdzakelijk gericht op de wegen. Om van Maastricht niet iedere dag een grote omweg te moeten maken heb ik aan de sluiswachter toestemming gevraagd om over de stuw in Bergharen te mogen. Dat was goed. Werk aan de winkel in Amsterdam Enkele jaren later kreeg ik bij de werk verdeling weer eens de schrik in de benen. Ik moest gaan verkennen in Amsterdam. Ik liet niet blijken er tegenop te zien, maar er ging beslist wel wat door mij heen. Eerst werkte ik vanuit een pension in Badhoevedorp. Fietsend over de nieuw-aangelegde rijksweg heb ik het grote klaverblad aldaar ingetekend. Tijdens dat werk stopte op een gegeven moment een kan tonnier van Rijkswaterstaat naast mij en vroeg wat ik aan het doen was. Hij nodigde mij uit om na het gereedkomen naar de directiekeet te komen voor koffie met gebak, want het klaver blad zou die dag geopend worden. Wat een ge luk had ik weer gehad, want net zo makkelijk kom je een dag later en dan raast het verkeer aan alle kanten langs. Voorzichtigaan ben ik daarna begonnen met een stuk van de grachtengordel, tot ik een tele gram kreeg voor een bezoek van de heer Geudeke, die toen nog maar kort bij de dienst was. We spraken af voor het Olympisch Stadion, we begroetten elkaar en hij vroeg of hij met mij mee mocht lopen om te zien hoe ik dit werk nu wel precies deed. Samen gingen we straat in en straat uit op zoek naar post kantoren, kerken, namen van straten en pleinen, tramlijnen, hoogbouw, ziekenhuizen. Wat is er al niet te vinden in zo'n grote stad. En dan ook nog het Amsterdamse Bos met al z'n paden, dubbele paden, fiets- en voetpaden vlak naast elkaar. We kwamen door een straat waar de verloofde woonde van de heer Geudeke, die later zijn vrouw is geworden (en hij werd dus mijn directeur). Zo hadden we samen een paar leuke uren. Daarna heb ik een onderdak gevonden in Buitenveldert, dichter bij de binnenstad. Dat was een heel werk, waarbij je ook nog heel goed op het verkeer moest letten en drie keer kijken voordat je het op de luchtfoto zet. Ik bleek een gave voor dit werk te hebben. Als ik het goed had bekeken, bleef het in mijn geheu gen hangen en kon ik het zelfs na enkele dagen nog goed uittekenen. Het is allemaal goed ge komen met die stad, hoewel ik de binnenstad wel smerig vond, maar ook zo mooi en apart. Na Amsterdam heb ik nog meer grote steden in kaart gebracht. Ik kwam steeds weer andere dingen tegen, zoals Rotterdam met veel hoog bouw, radarposten langs de rivier. Ze waren in die periode bezig om de spoorlijn ondergronds te maken. Zie er dan maar eens achter te ko men wat ze met de oude baan gaan doen. Bovendien kreeg ik vaak van mijn collega's nog diverse briefjes mee met vragen over hun deel van het werk, dat op mijn werk aansloot. Schiermonnikoog: een prachtig eiland De Waddeneilanden waren weer eens aan de 152 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 12